Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Šotlaste moslemist justiitsminister Humza Yousaf tahab karistada „vihakõne“ eest koduseinte vahel ja sõprade ringis

-
29.10.2020
Šotimaa justiitsminister Humza Yousaf.
© The Scottish Sun

Ajal, mil Eestis on alustatud vihakõneseaduse läbisurumisega, on Šotimaa justiitsminister tulnud välja plaaniga võtta vastutusele ka inimesed, kes tegelevad n-ö vihaõhutamisega oma koduseinte vahel või sõprade ringis, seda näiteks seksuaalse orientatsiooni, inimese vanuse või puude alusel. Ühtlasi soovib justiitsminister Humza Yousaf muuta kriminaalselt karistatavaks ajakirjanike ning teatrijuhtide tegevuse, kui see on seotud teadlikult eelarvamuste tekitamisega.

Mitmed organisatsioonid ja isikud, nende hulgas BBC Scotland, katoliku kiriku piiskopid, Šotimaa politsei, aga ka mitmed näitlejad ja kirjanikud, on avaldanud seadusettepaneku osas tõsist muret.

Šoti parlamendi ees küsimustele vastates pidi justiitsminister selgitama, kuidas on võimalik panna avaliku korra rikkumist toime privaatsfääris. Glasgow tooride juht Adam Tomkins juhtis tähelepanu n-ö ülekriminaliseerimise ohule ja sellele, et parlament ei muudaks „kogemata“ kriminaalseks tegevusi, mis tegelikult peaksid olema kõigile lubatud.

Teine konservatiivne parlamendisaadik Liam Kerr lisas, et vihakõneseaduses on endiselt väga tõsiseid probleeme. „Pisiasjade kallal nokitsemine ei tee Šoti parlamendi senise ajaloo kõige vastuolulisemat seaduseelnõu kuidagi paremaks.“ Tema sõnul on eelnõus selgelt kirjas, et kriminaliseerida tahetakse sõnavabadus kodus ja sõprade ringis ning et Yousaf on sellega igati rahul. Kerri arvates peavad inimesed teadma, millega on tegu.

Yousaf aga leiab, et selline seadus on vajalik, kuna ka koduseinte vahel räägitu võib motiveerida inimesi vihategudele või vägivallale teatud gruppidesse kuuluvate inimeste vastu.

„Kui te tegelete vihaõhutamisega juutide vastu eesmärgiga teha seda oma koduseinte vahel samas toas oma lastega või küllakutsutud sõpradega, ja nemad seejärel reageerivad teie vihakõnele ning panevad toime seadusega karistatavaid kuritegusid, kas siis see inimene, kes teadlikult tegeles vihaõhutamisega ja tema käitumine oli ähvardav või solvav, kas siis seda inimest ei peaks võtma vastutusele? Kas ta ei ole teeninud ära kriminaalkaristust?“

Ta siiski lisas, et valitsus on valmis vaatama veel kord üle sõnavabadust kaitsvad seadused.

Allikad: The Times, Daily Express