Split protestis Istanbuli konventsiooni vastu, Horvaatia parlament teeb otsuse reedel

Maailm,
Protest Istanbuli konventsiooni vastu Splitis
©AFP Photo/Scanpix
Protest Istanbuli konventsiooni vastu Splitis

Neljapäeval kogunes Horvaatias suuruselt teises linnas Horvaatias Splitis meelt avaldama rohkem kui 15 000 inimest, kes protesteerisid Istanbuli konventsiooni ratifitseerimise vastu.

Reedel hääletab Horvaatia parlament vastuolulise Istanbuli konventsiooni ratifitseerimise üle, mis väidetakse olevat suunatud naistevastase vägivalla tõkestamiseks, kuid praeguseks on sinna surutud ka sooneutraalsust ja LGBT ideoloogiat toetavaid elemente.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kõigist vanuserühmadest meeleavaldajad, kellest paljud kandsid katoliiklikke sümboleid ning kelle hulgas oli palju preestreid ja nunnasid, väljendasid oma rahulolematust valitsuse kavatsusega konventsiooni ratifitseerida. Kõnedes viidati Horvaatia 1990. aastate sõdadele kui edukale võitlusele vabaduse eest. Aktsioonist võtsid osa ka arvukad sõjaveteranid.

Loosungid ja plakatid keskendusid peaminister Andrej Plenkovici ja tema valitsuse kritiseerimisele, keda süüdistati konservatiivsete valijate arvamuste eiramises ja Brüsseli survele allumises. Varasemal meeleavaldusel, mis toimus 24. märtsil pealinnas Zagrebis, osales samuti kümneid tuhandeid protestijaid.

Siiani on konventsiooni ratifitseerinud 24 riiki, tagasi lükanud on Bulgaaria ja Slovakkia. Nende riikide ja Horvaatia konservatiivid usuvad, et konventsiooni eesmärk on edendada sooneutraalsuse ideoloogiat ning see on vastu traditsioonilisele perekorraldusele.

Hääletusel parlamendis arvatakse võimuerakonna Horvaatia Demokraatliku Partei mitmeid saadikuid vastu hääletavat, kuid konventsiooni toetab opositsioon, peamiselt Horvaatia Sotsiaaldemokraatlik Partei.

Valitsus on peamiselt katoliiklikku Horvaatiat püüdnud rahustada, väites, et konventsioon ei sisalda kohustust kehtestada “soolist ideoloogiat” Horvaatia õigus- ja haridussüsteemis.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused