SRÜ hoiatab, et Islamiriik võib kolida Lähis-Idast Afganistani ja Pakistani

Maailm,
Vene sõdur
©TASS/Scanpix
Vene sõdur

Sõltumatute Riikide Ühenduse (SRÜ) terroritõrjekeskuse hinnangul kolib äärmusrühmitus Islamiriik (IS) pärast lüüasaamist Süürias ja Iraagis edasi Afganistani ja Pakistani.

“Pärast enamiku IS lahingutuumiku sõdalaste utiliseerimist evakueeritakse selle jäänukeid muudesse piirkondadesse. Nii peab ütlema, et Afganistanis ja Pakistanis kujuneb Süüria ja Iraagi asemel uus Islamiriigi asuala,” ütles keskuse juht Andrei Novikov SRÜ riikide terroritõrjestaapide juhtide nõupidamisel. “Juba praegu märgata Kesk-Aasia, Põhja-Kaukaasia ja Lähis-Ida sisside suundumist Afganistani selle sama loogika alusel, kui nad kulgesid Iraaki ja Süüriasse.”

Tema sõnutsi kasvab Afganistanis noorsoo värbamine IS-i ning on alust arvata, et terroristid üritavad Afganistanis heroiinikaubandust üle võtta. Pühasõdalased võivad Afganistanist korraldada üksikrünnakuid SRÜ riikidesse ning sellesisulised üleskutsed SRÜ meediaruumis juba liiguvad.

“SRÜ liikmesriikide jaoks kujutavad ohtu rahvusvaheliste terroriorganisatsioonide Afganistani alalt lähtuvad niinimetatud innustusrünnakud teistesse riikidesse, see tähendab “üksikute huntide” taktika loomist,” selgitas Andrei Novikov.

SRÜ maade terroritõrjeõppused tulevad tänavu augustis-septembris kuue riigi alal kahes järgus, lõppjärgu põhiosa kulgeb Kõrgõzstanis. SRÜ-sse kuulusid algselt kõik endised Nõukogude Liidu vabariigid peale Balti riikide, hiljem on sealt lahkunud Gruusia ja Ukraina, mitmed riigid on oma staatust muutnud.

Erinevatesse konfliktidesse on läinud peamiselt Venemaa tšetšeenid ja teised Põhja-Kaukaasia rahvaste esindajad ning väidetavalt on Kreml seda soodustanud, et hoida neid Venemaalt eemale, lootes ühtlasi nende hukule välissõdades. Kesk-Aasiast on tuntuimad usbeki islamistid, kes on sooritanud terroriakte ka Läänes, sealhulgas Rootsi pealinnas Stockholmis, kus 39-aastane usbekk sõitis veoautoga rahva sekka.

Islamiriigi kolimine Kesk-Itta tähendab ka Euroopale uusi katsumusi, sest immigrantide seas on juba praegugi palju afgaane ja pakistanlasi, kellele võivad lisanduda ka põgenikud Kesk-Aasiast.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused