Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Suur ja väike kogu maailma vastu: Ungari lahkub USA eeskujul ÜRO rändeleppest

-
19.07.2018
Ungari tahab oma maal säilitada rahvuskeskse ühiskonna.
© AP/Scanpix

Ungari teatas kolmapäeval USA eeskuju järgides, et lahkub ÜRO rändeleppest, mis Budapesti sõnul julgustab “maailma ohustavaid” inimhulkade liikumisi.

ÜRO liikmesriigid kiitsid 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel rändeleppe (Global Compact for Migration) heaks eelmisel nädalal, vahendab BNS. Leppes lubatakse teha koostööd maailma kasvavate migrandivoogude ohjamiseks. Ametlikult võetakse lepe vastu 10.-11. detsembril Marokos peetaval konverentsil.

USA teatas detsembris, et lahkub läbirääkimistelt pakti üle, sest selle sätted “ei ole kooskõlas USA immigratsiooni- ja põgenikepoliitikatega”.

Ungari välisminister Péter Szijjártó ütles kolmapäeval Budapestis valitsuse istungi järel, et dokument “on ohtlik maailmale ja Ungarile”, sest “julgustab miljoneid teele asuma”. “Ungari peab lahkuma selle heakskiitmisprotsessist ja seeläbi saatma selge sõnumi, et ei pea ühtegi paketi meedet või juhtnööri mingilgi moel edasiliikumisteeks,” lausus ta.

Szijjártó sõnul Ungari, kelle peaminister Viktor Orbán võitis aprillis peetud valimistel rändevastasel platvormil kolmanda järjestikuse ametiaja, ei usalda pakti “õiguslikult mittesiduvat” iseloomu, nagu on kirjas dokumendi lõppversioonis.

Läbirääkimiste käigus väljendas Ungari valitsus muret, et lepe võib viia tugevamate meetmeteni, mis võivad sundida valitsusi avama migrantidele oma piire.

Ülemaailmset rändelepet peetakse esimeseks rahvusvaheliseks rände haldamist käsitlevaks dokumendiks ja see sisaldab 23 eesmärki seaduslike rändevõimaluste loomiseks ning liikvel olevate inimhulkadega paremaks toimetulemiseks olukorras, kus maailmas on liikvel umbes 250 miljonit inimest ehk kolm protsenti maailma rahvastikust.

ÜRO peasekretär António Guterres on öelnud, et valitsused peaksid tunnistama “migratsiooni kui positiivset globaalset nähtust” ning seda, et migrante on vaja tööjõuturgude toimimiseks. Reaalsus näitab küll pigem vastupidist — massimigratsioon viib arenenud maadesse just selle vaesusel põhineva mõttelaadi, mille kohaselt “valged” riigid peavad “värvilisi” ülal pidama. Kui migrandid saavutavad läänelikus ühiskonnas ülekaalu, loovad nad ka sinna oma mentaliteedil põhineva ühiskonna, mis hakkab arengut just pärssima.