Suurbritannia soovitab EL-il kaubanduskõnelustel realistlikum olla

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Läbirääkijad: brittide poolt David Frost ja EL-i poolt Michel Barnier.

Suurbritannia annab Euroopa Liidule taas mõista, et nende puhul on tegu juba iseseisva riigiga, mitte enam Brüsseli ripatsiga.

Ühendkuningriik nõudis teisipäeval oluliste kaubanduskõneluste eel, et Euroopa Liit oleks realistlikum – läbirääkimisi varjutab seejuures Londoni plaan vaadata üle juba sõlmitud Brexiti lepe.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Peaminister Boris Johnsoni pealäbirääkija David Frost ütles, et kui leppele tahetakse jõuda enne üleminekuperioodi lõppu detsembris, tuleb sel nädalal läbirääkimistel edusamme teha. “Meil on vaja EL-i poolt rohkem realistlikkust seoses meie staatusega iseseisva riigina,” ütles ta teisipäevaste kõneluste eel.

“Kui nad ei suuda seda teha selles väga piiratud ajakavas, mis meil on, siis jätkub meie kaubandus samadel alustel kui Euroopa Liidu ja Austraalia vahel.”

Kõnelused on mitu kuud soikus olnud, kuna pole suudetud ületada erimeelsusi küsimustes nagu Briti kalaveed, riigiabi ja konkurentsireeglid. Poolte teatel peaks leppeni jõudma oktoobri keskpaigas toimuvaks EL-i tippkohtumiseks.

Brüsselit on teinud murelikuks kuuldus, et Johnson plaanib muuta Brexiti lahkumisleppe punkte, mis puudutavad Põhja-Iirimaad. “Kõigest, mis allkirjastatud on, tuleb kinni pidada,” hoiatas EL-i pealäbirääkija Michel Barnier.

Johnson allkirjastas lahkumisleppe läinud aastal, kuid nüüd leiab ta, et see jätab Põhja-Iirimaa ülejäänud Ühendkuningriigist eraldatuks, kirjutas Daily Telegraph. Piirikontrolli kõrvaldamine Põhja-Iirimaal oli oluline osa 1998. aasta Suure reede rahulepingust, mis tegi lõpu 30 aastat kestnud vägivallale Briti võimu vastu.

Briti valitsus teatas esmaspäeval, et võtab meetmeid täpsustamaks, kuidas kaubandus Põhja-Iirimaal Brexiti järel välja näeb, ja rõhutas, et riik on pühendunud Euroopa Liiduga sõlmitud lahkumisleppele ja provintsi rahuprotsessile.

Ühendkuningriik ei saa lubada Põhja-Iirimaad puudutaval Brexiti protokollil häirida rahuprotsessi ega riigi siseturgu, ütles peaminister Boris Johnsoni pressiesindaja.

“Seega astume me piiratud ja mõistlikke samme täpsustamaks Põhja-Iiri protokolli teatud elemente oma seadusandluses, et kõrvaldada mistahes ebamäärasused ja tagada, et valitsus saab täita oma kohustusi Põhja-Iiri rahva ees,” ütles ta.

Protokolli järgi hakkab Põhja-Iirimaa, millest saab EL-i ja ÜK ainus maismaapiir, osaliselt järgima bloki reegleid, et tagada avatud piir Iiri saarel.

Briti peaminister Boris Johnson määras Euroopa Liiduga kaubandusleppele jõudmise tähtajaks 15. oktoobri, hajutades hirme kaose ees, kui kõnelused peaksid nurjuma.

Sel nädalal jätkub Londonis kaheksas kõnelustevoor, Briti pealäbirääkija David Frost andis läbimurdeks vähe lootust ja lubas, et Londoni punaseid jooni ei ületata.

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ütles eelmisel nädalal, et kõnelused on takerdunud riigiabi reeglite ja EL-i juurdepääsu osas Briti kalastusvetele. (BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused