Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Suurbritannia üritab süüdimõistetud džihadiste karistuseaja lõpuni trellide taha jätta

04.02.2020
Briti politsei Streathamis pussitamiskohas.
© AFP/Scanpix

The Telegraph kirjutab, et järgnevate kuude jooksul peaks Suurbritannias vanglatest ennetähtaegselt vabanema terve hulk süüdimõistetud džihadiste. Valitsus tegeleb praegu kiirkorras seadusemuudatusettepaneku kallal, mis hoiaks ohtlikud terroristid siiski trellide taga.

Reedel Londonis toimunud järjekordse noarünnaku valguses ei ole valitsusel ka väga palju valikuid. Reede päeval keset rahvarohket tänavat naist rünnanud Sudesh Amman oli süüdimõistetud terrorist, kes oli vabanenud ennetähtaegselt vanglast vaid mõned päevad varem.

Tegemist oli kahe viimase kuu jooksul Londonis juba teise sarnase rünnakuga, mille pani toime vanglast vabaks lastud terrorist. Lähiajal vabanevate terroristide hulgas on mitmeid väga ohtlikke kurjategijaid, mõned neist olid enne oma kuriteo toimepanekut läbinud ka juba ametliku deradikaliseerimise programmi, millest ilmselgelt väga abi ei olnud.

Paraku ei pruugi seaduse muutmine minna sugugi libedalt, juristid on juba avaldanud arvamust, et seadusemuudatus võidakse kohtute poolt tagasi pöörata. Juristid leiavad ühtlasi, et juba vangis olevate kurjategijate puhul ei saa kohaldada uut seadust tagasiulatuvalt.

Henry Jackson Society teadur Paul Scotti sõnul on nii paljude džihadistide lähiajal vanglast vabanemine tõsiselt muret tekitav ja uus seadus on tema meelest igati vajalik. Kuid ühtlasi toonitas ta vajadust võtta midagi ette vanglates toimuva jätkuva vangide radikaliseerimise vastu.

Reedel noarünnaku toime pannud Ammani ennetähtaegset vanglast vabastamist ei olnud ametnikel võimalik peatada, hoolimata sellest, et rünnaku käigus politsei poolt maha lastud Amman oli Briti luure MI5 hinnangu kohaselt äärmiselt ohtlik isik – viie kõige ohtlikuma terroristi nimekirjas. Amman mõisteti 2018. aasta detsembris kolmeks aastaks ja neljaks kuuks vangi, kuid vabastati automaatselt ennetähtaegselt, kuna oli viibinud ka eelvangistuses. Amman arreteeriti 2018. aasta mais terrorirünnakute ettevalmistamise ja planeerimise eest, kuid mõisteti lõpuks süüdi äärmuslike materjalide omamise ning levitamise eest.

Ka peaminister Boris Johnson kinnitas esmaspäeval, et seadusi tuleb muuta ja ohtlike terroristide ennetähtaegne vabastamine tuleb lõpetada. Parlamendi alamkoja liige Robert Bucklandi sõnul on valitsuse ja parlamendi esmane ülesanne tagada inimeste turvalisus. „Me ei saa enam jätkata olukorraga, nagu me alles nägime, kus kurjategija – kelle kohta on teada, et ta kujutab endast ohtu – vabastatakse ennetähtaegselt seaduses ettenähtud automaatse protsessi alusel, ilma et kriminaalhooldusnõukogu oleks andnud selle kohta oma hinnangut.“

Endine politseinik, terrorismivastase üksuse endine juht sir Mark Rowly avaldas uuele seadusemuudatusele igati toetust. Tema sõnul ootab praegu Suurbritannia vanglates ennetähtaegset vabanemist 224 terroristi. Rowly avaldas arvamust, et ehkki paljud ametnikud hakkavad sellele muudatusele ilmselt põhimõtte pärast vastu vaidlema, peaks seaduse rakendamine varasemate pretsedentide põhjal olema võimalik ka tagantjärele.

Allikas: The Telegraph