Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Süüria teisitimõtleja: USA, Prantsusmaa ja britid päästsid õhulöögiga pigem oma mainet

-
19.04.2018
Sõda Süürias
© AFP Photo/ Scanpix

Süürias toimuva ümber on levimas mitmesugust infot, mis ulatub seinast seina, ja seda huvitavam on lugeda sellest, kuidas näevad kodumaal toimuvat süürlased ise.

“USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia ei püüdnud Bashar al-Assadi režiimi rünnates päästa süürlasi metsikustest, vaid taastada omaenda rahvusvahelist mainet,” ütles neljapäeval AFP-le tuntud Süüria teisitimõtleja Yassin al Haj Saleh.

Need kolm riiki andsid laupäeval raketilöögi arvatavate Süüria keemiarelva arendamise ja ladustamise paikade pihta kättemaksuks väidetavale keemiarelvarünnakule Douma linnas, milles hukkus üle 40 inimese.

Prantsuse president Emmanuel Macron ise tunnistas teisipäeval, et õhulöögid ei pruukinud lahendada midagi seitse aastat kestnud ja üle 350 000 inimese elu nõudnud kodusõjas. Macron lisas, et löökide eesmärk oli kaitsta rahvusvahelise kogukonna mainet seoses ÜRO keemiarelvakonventsiooni arvatava rikkumisega Süüria poolt.

“Siin pole asi meis, meie elude kaitsmises või süürlaste päästmises metsikuste eest,” lausus Yassin al Haj Saleh Madridis, esinedes raamatu “Võimatu revolutsioon: kuidas mõista Süüria tragöödiat” hispaaniakeelse tõlke esitlusel. Saleh lisas, et need riigid soovivad “kaitsta oma liitlasi, taastada osa oma mainest, väljendada oma viha venelaste ja veel enam iraanlaste vastu.”

“Ma arvan, et löökide moraal oli järgmine: olge viisakad, ärge ületage meie punaseid jooni ja te jääte võimule,” lausus 57-aastane dissident. “Meil ei ole probleeme teiega, meil on probleeme keemiarelva kasutamisega, kuid te võite jätkata tapmist tünnipommidega, piinamiste ja paljude teiste vahenditega.”

Yassin al Haj Saleh oli Süürias vangis 1980. aastast kuni 1996. aastani tema vastuseisu tõttu tollasele presidendile, Bashari isale Hafez al-Assadile. Tal õnnestus 2013. aastal Süüriast põgeneda ning praegu töötab ta Saksamaal mõttekojas Berliner Institut Für Höhere Studien (IHS), kus ta analüüsib massivägivallaga seotud kuritegusid. Ühtlasi teeb ta kaastööd araabiakeelsetele ajalehtedele Al-Hayat, Al-Quds al-Arabi ja Al-Jumhuriya.

Tema naine, tuntud inimõiguslane Samira Khalil rööviti Doumas koos veel kolme inimesega 2013. aasta detsembris ning on olnud sestsaadik kadunud. (BNS)