Täna möödub 29 aastat Leedu hulljulgest vabadussõnumist

Kahe aasta eest 11. märtsil kandsid leedukad pealinna hiigelsuurt Leedu lippu.

Kuna Balti riikide iseseisvusvõitlus muutub üha enam minevikuks, siis on paslik meenutada, mille poolest on Leedu eriline.

Nimelt võttis Leedu otsuse iseseisvus taastada ette juba poolteist aastat enne Eestit ja Lätit – 1990. aasta 11. märtsil kuulutas Ülemnõukogu Leedu iseseisvaks ning sellega sai riigist esimene Nõukogude Liidust lahku löönud vabariik.

Nõukogude Liit püüdis Leedu lahkulöömist takistada esmalt majandusblokaadi abil. 1991. aasta jaanuaris esitati Leedule ultimaatum ja püüti Nõukogude võimu maksma panna armeeüksuste abiga. 13. jaanuaril hukkus armee käe läbi Vilniuses 13 iseseisvuse toetajat. 4. veebruaril 1991 sai Island esimeseks riigiks, kes tunnustas Leedu iseseisvust.

Taasiseseisvumispäev on Leedus suur riiklik püha, mida sageli on isegi suurejoonelisemalt tähistatud kui 16. veebruari iseseisvuspäeva. Sel päeval toimub lisaks riiklikele üritustele tavaliselt ka rahvuslaste marss – inimesed jalutavad leedu trikoloori lehvitades mööda Gediminase tänavat, skandeerides “Leedu” ning lauldes patriootlikke laule.

Head taasiseseisvuspäeva, Leedu!

Kommentaarid