Täna on Leedu iseseisvuspäev – sveikinimai, Lietuva!

Maailm,
©Reuters/Scanpix
11. märtsil on Leedu taasiseseisvuspäev.

16. veebruaril 1918. aastal kuulutati välja Leedu Vabariik – palju õnne tänasel päeval leedu rahvale!

Leedu parempoolsed poliitikud moodustasid 1917. aastal oma võimuorgani, 20-liikmelise, Leedu Nõukogu (Lietuvos Taryba), mis Jonas Basanavičiuse juhtimisel kuulutas välja 11. detsembril 1917 Leedu iseseisvuse Saksa protektoraadi all ja võttis seejärel 16. veebruaril 1918 vastu Leedu riigi moodustamist käsitleva deklaratsiooni.

Leedukad olid hakkajad hiljemgi – 1990. aasta 11. märtsil kuulutas Ülemnõukogu Leedu iseseisvaks. Nõukogude Liit püüdis Leedu lahkulöömist takistada esmalt majandusblokaadi abil. 1991. aasta jaanuaris esitati Leedule ultimaatum ja püüti Nõukogude võimu maksma panna armeeüksuste abiga. 13. jaanuaril hukkus armee käe läbi Vilniuses 13 iseseisvuse toetajat. 4. veebruaril 1991 sai Island esimeseks riigiks, kes tunnustas Leedu iseseisvust.

Saatusekaaslased soovivad Leedu Vabariigile tänasel tähtsal päeval palju edu omariikluse kaitsmisel!

Kommentaarid

One commentOn Täna on Leedu iseseisvuspäev – sveikinimai, Lietuva!

  • Avatar

    See, et Eesti peavoolumeedia peaaegu ei räägi meie Balti naabritest on lubamatu ja matslik. Õnneks elame ajal, kus on palju alternatiivseid infokanaleid. Üheks selliseks on Youtube. Sealses videokeskkonnas on kanaleid, mis kirjeldavad suhteliselt sõltumatult ja huvitavalt meid ümbritsevat maailma. Näiteks Ameerika Hääle venekeelne kanal “Настоящее Время” eriprojektisaade Балтия näitab igal laupäeval ülevaadet Eesti, Läti ja Leedu sündmustest. Tõsi saade on vene keeles, kuid saated ise on huvitavad ja tõesed. Soovitan kõigil selle Youtube’i Baltimaade ülevaatega tutvuda. Eesti peavoolumeedia tegeleb vaid homode, pagulaste ja teiste pseudoteemadega. Sekka ka EKRE “fašistliku” ideoloogia maha tampimisega. Oleks aeg Eesti meediamaastiku suurpuhastuseks, et taas tõuseks ausse tõene ja tasakaalukas ajakirjandus!

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused