Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Uute orhideeliikide teket on tekitanud kliima… jahenemine

11.07.2023
Orhidee
© Scanpix

Kuigi meile püütakse pähe taguda dogmat pöördumatust kliimasoojenemisest ning Eestis moodustati selles donkihhotlikkus võitluses suisa kliimaministeerium, räägib ERR-i portaali teadusrubriik hoopis teist keelt.

Selgub, et Eesti elurikkust aitab mitmekesistada üle 30 orhideeliigi eesotsas enimlevinud sõrmkäppadega. Nimelt on käpaliste liigirikkusele tugevalt kaasa aidanud kliima üleilmne… jahenemine. Briti teadlased väidavad, et käpaliste eriline mitmekesisus on eriti kiiresti kasvanud just maailma keskmise õhutemperatuuri alanemise aegadel.

Jamie Thompson Bathi Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid enam kui tuhande käpalise DNA-järjestust, koostasid nende sugupuu ja uurisid statistikavõtteid kasutades, kuidas võis uute liikide teke olla seotud muutustega maailma kliimas.

Nüüd kirjutavad Thompson ja kaasautorid Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et suurem osa tänapäeval tuntud käpaliseliikidest on välja ilmunud viimase kümne miljoni aasta jooksul, ajal, mil on aset leidnud üleilmne jahenemine.

Mudel näitas, et kliima jahenemine on käpaliseliikide teket mõjutanud 700 korda suurema tõenäosusega kui pelk aja kulg.

Näib, et orhideed ei tea trendikast kliimasoojenemisest midagi, kuidas nad aru ei saa, et nende liike peab ometi vähenema!

 

Allikas: ERR