The Telegraph: koroonaviirus võis valla pääseda teadlaste katsetest nahkhiirtega

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Wuhani viiruselabor.

Avalikkuse ette on lekkinud teadusgrandi taotlus 2018. aastast, mis paljastab, et Wuhani ja USA teadlased plaanisid paisata õhus levivaid koroonaviiruse osakesi Hiina nahkhiirte hulka, et n-ö kaitsepookida neid haiguse vastu.

Dokumentidest nähtub, et kõigest 18 kuud enne esimeste Covid-19 haigusjuhtude ilmnemist oli teadlastel plaan paisata Yunnani koopanahkhiirte hulka nahka läbistavaid nanoosakesi ja aerosooli, mis sisaldasid Hiina nahkhiirte koroonaviiruse kimäärseid ogavalke. Lisaks plaaniti luua kimäärseid viiruseid, mis oleksid inimestele väga kergesti nakkavad. 14 miljoni suurune granditaotlus esitati USA Kaitseministeeriumi alluvuses olevale agentuurile DARPA ehk The Defense Advanced Research Projects Agency, mille ülesandeks on uute militaartehnoloogiate väljatöötamine.

Grandidokumendid, mille ehtsust on kinnitanud ka USA endised valitsusametnikud, näitavad, et selle esitanud teadlased lootsid muuta nahkhiirte koroonaviirust inimkeha rakkudele lihtsamini ligipääsetavaks.

Dokumendid avaldati Covid-19 päritolu uurimisega tegelevate teadlastrühma Drastic kodulehel. Drasticu teadlased ütlesid dokumentidest pärinevale informatsioonile viidates, et nüüd on teadlastel kindlasti vaja tõsiselt uurida viiruse kunstliku päritolu võimalikkust.

Granditaotlus sisaldas ka plaani segada ohtlikumad looduslikud koroonaviiruse tüved nakatuvamate, kuid vähem ohtlike tüvedega. Taotluse esitajaks oli Briti zooloog Peter Daszak USA organisatsioonist EcoHealth Alliance, mis on teinud nahkhiirte koroonaviiruste uurimisel tihedat koostööd Wuhani viroloogiainstituudiga. Grandimeeskonda kuulusid veel dr Shi Zhengli Wuhani viroloogiainstituudist ja teadlased Põhja-Carolina ülikoolist ning USA National Wildlife Health Centre’ist.

DARPA ei olnud nõus granti rahastama, pidades seda liiga ohtlikuks: „On ilmne, et Peter Daszaki projektitaotlus seaks ohtu kohaliku kogukonna.“ Lisaks hoiatas DARPA, et grandimeeskond ei ole mõelnud korralikult läbi viiruse võimendumise või vaktsiini õhku pihustamisega kaasnevaid ohte.

Covid-19 päritolu uurimisega tegelev Londoni St George’i ülikooli onkoloogia professor Angus Dalgleishi arvates võidi nimetatud teadusprojekt siiski ka ilma DARPA rahastuseta läbi viia. Covid-19 viiruse päritolu kohta ilmunud raamatu kaasautor Viscount Ridley ütles aga Suurbritannia lordide kojas: „Enam kui aasta püüdsin ma korduvalt esitada küsimusi Peter Daszakile, kuid edutult. Nüüd tuleb välja, et ta on selle väga olulise Wuhani viirust puudutava uurimustöö autor, ent keeldub seda jagamast ülejäänud maailmaga. Peter Daszak ja EcoHelth Alliance tegid ettepaneku süstida Wuhani viroloogiainstituudis kogutud surmavalt kimäärseid nahkhiirte koroonaviiruseid laborihiirtele ja veel palju palju muud.“

Ühe anonüümseks jääda sooviva Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) teadlase sõnul on äärmiselt murettekitav, et granditaotlus sisaldas ka plaani arendada surmavamat Lähis-Ida respiratoorset sündroomi (MERS).

Allikas: The Telegraph

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused