The Telegraph: NATO liitlased süüdistavad Saksamaad lubaduste täitmata jätmises

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Saksa tank Leopard 2 Leedus Pabrade õppeväljal.

Ukraina sõja algusest saadik ei ole Saksamaa suutnud täita oma lubadust asendada liitlaste poolt Ukrainale saadetud tankid uutega, mistõttu on Saksamaad tabanud süüdistused NATO liitlaste alt vedamises. Üsna kohe pärast Venemaa agressiooni algust Ukrainas püüdsid Poola, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia ja Kreeka sõlmida Saksamaaga kokkulepet asendada Ukrainasse saadetud nõukogudeaegsed tankid teistega, kuid ligi viie kuu jooksul ei ole ühtegi neist kokkulepetest täidetud, kirjutab The Telegraph.

Saksamaa kristlike demokraatide (CDU) poliitik ning Saksa armee endine ohvitser Roderich Kiesewetter ütles neljapäeval uudistekanalile ARD, et Saksa valitsuse pakkumine anda Poolale (kes on saatnud Ukrainasse 240 T-72 tanki) kõigest 20 Leopard 2 tanki mitme järgmise aasta jooksul, on täiesti uskumatu. Kiesewetteri sõnul kaotab Saksamaa sellise tehinguga liitlaste silmis igasuguse usalduse, seda olukorras, kus Kesk- ja Ida-Euroopa liitlasi aidatakse liiga vähe ja liiga hilja.

Poola president Andrzej Duda kritiseeris juba mais Saksamaa valitsust lubaduse murdmise eest asendada Kiievile antud tankid uutega. „Saksamaa lubas anda need tankid, aga seda lubadust ei ole täidetud. Ja kui aus olla, siis on Poola väga pettunud,“ rääkis Duda ajalehele Die Welt.

Poola asepeaminister Szymon Szynkowski ütles möödunud nädalal, et Saksamaa ei ole teinud ühtegi tõsiseltvõetavat või arvestatavat ettepanekut kokkuleppe täitmiseks. Väidetavalt on lepete koostamine keeruline, kuna Berliin tahab saata liitlastele vanemaid sõidukeid, mitte uusi.

Saksamaa kaitseminister Christine Lambrecht on mitmeid kordi öelnud, et Saksamaa relvavarud on otsakorral, ent tankivahetuse plaani aeglase edenemise tõttu on pahameelt tunda isegi koalitsioonipoliitikute ridades. Bundestagi kaitsekomisjoni esimees Marie-Agnes Strack-Zimmermann ütles, et valitsus peaks kaaluma tankide saatmist otse Ukrainasse. „Me peame olema julged ja ütlema: jätame selle ja toimetame kõik otse Ukrainasse,“ ütles Strack-Zimmermann, viidates sellega võimalusele, et senised kokkulepped jäävadki täitmata.

Allikas: The Telegraph

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused