Timmermans ähvardab Poolat artikkel 7-e ja hääleõigusest ilmajätmisega

Euroopa Komisjon on valmis viivitamatult astuma samme Poola hääletusõiguste peatamiseks Euroopa Liidus, kui Varssavi tagandab ülemkohtu kohtunikud, ütles komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans kolmapäeval.

Timmermans tervitas Poola presidendi Andrzej Duda otsust panna veto kahele eelnõule, millest ühega taheti tagandada ülemkohtu kohtunikud ja teisega anda parlamendile suurem kontroll ülemkohtunikke valiva kogu üle.

Samas rõhutas volinik, et õigussüsteemi mõjutanud reformidest kaks on juba presidendi heakskiidu saanud.

“Komisjoni soovituses palutakse Poola võimudel mitte rakendada ühtegi meedet ülemkohtu kohtunike vallandamiseks või sundkorras erru saatmiseks. Kui selliseid meetmeid rakendatakse, siis on komisjon valmis viivitamatult käivitama artikli 7 menetluse,” ütles Timmermans.

EL-i lepingu artikkel 7 näeb ette võimalike sanktsioonide kehtestamise juhul, kui mõni liikmesriik rikub “raskelt ja jätkuvalt” EL-i alusväärtusi, mille seas on ka õigusriigi põhimõte.

Artikkel 7 menetlust pole varem kasutatud. Teoorias võidakse Poolalt võtta hääletusõigus EL-i ministrite tasandi kohtumistel, kuid see vajab teiste liikmesriikide ühehäälset toetust. Ungari peaminister Viktor Orbán ütles, et paneb sellisele sammule veto.

Timmermansi sõnul muretseb Brüssel, et Poola valitsuse reformiplaan ohustab Poola õigussüsteemi sõltumatust.

“Viimase nädala jooksul on Poolas mõned asjad muutunud ja mõned mitte…Peame tunnustama ja tervitama seda, et president Duda otsustas panna veto kahele eelnõule neljast,” lausus volinik.

“Samas fakt, et neljast eelnõust kaks on allkirjastatud ja järelejäänud kahe kallal töö jätkub, tähendab, et peame selgelt väljendama oma muret” uues õiguslikus soovituses, lisas Timmermans.

UU/BNS

Kommentaarid

Üks kommentaar loole “Timmermans ähvardab Poolat artikkel 7-e ja hääleõigusest ilmajätmisega

  1. T. Puidet kirjutas:

    Vaja oleks asutada Euroopa riikide liit ja saata see praegune ewroliit (riiklusest vabade riikide liit ehk NSVL vol2) sinna… jne
    Liitu saaksid muidugi astuda vaid vabad riigid mitte Brüsseli ja Washingtoni käpikud (nagu Eesti nimeline moodustis).

Kommenteerimine on suletud