Toetus Poola konservatiivsele valitsusele on tõusuteel

Maailm,
Mateusz Morawiecki

Toetus Poola valitsevale konservatiivsele Õiguse ja Õigluse (PiS) parteile on taas kasvanud. Suurima opositsioonipartei toetus on aga langenud.

PiS-i tõusule aitas kaasa ilmselt hiljutine valitsuse vahetus, mis aitas vaigistada valijate rahulolematust Poola ja Euroopa Liidu vaheliste erimeelsuste pärast.

Hiljuti läbiviidud IPSOS-e küsitluse kohaselt on tõusnud toetus PiS-ile 43%-ni, mis on kolm protsendipunkti enam kui augustis ja ühtlasi IPSOS-e küsitluste ajaloo kõrgeim toetus parteile.

Toetus tsentristlikule opositsioonis olevale Kodanike Platvormile langes 21%-lt 19 protsendini. Kodanike Platvorm oli võimul kaheksa aastat kuni 2015. aastani, mil valimised võitis PiS. Nüüd süüdistab opositsioon valitsust demokraatia õõnestamises.

Aastast 2015. võimul olnud PiS on alustanud laiaulatusliku kohtureformiga, mis on tekitanud pingeid Poola ja EL-i vahel. Detsembris tegi EL otsuse määrata Poolale sanktsioonid, kui Poola ei pööra tagasi Brüsseli meelest demokraatiat ohustavat kohtureformi.

Paar nädalat pärast sanktsioonidest teatamist vahetas Poola vastne peaminister Mateusz Morawiecki välja mitmed ministrid. Kriitikute arvates oli tegemist osakesega suuremast plaanist, millega püütakse vaigistada valijate rahulolematust ja koguda eelseisvate, 2019. aastal toimuvate valimiste lähenedes toetust.

Opositsioon on kaotanud populaarsust ja möödunud nädalal toimunud debatt uue abordiseaduse üle näitas veelgi selgemalt nende peataolekut. Möödunud nädalal lükkas Poola parlament tagasi eelnõu, millega taheti leevendada Poolas kehtivaid abordipiiranguid.

Allikas: Reuters

Fotol Poola peaminister Mateusz Morawiecki.
(AFP)

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused