Trump: ebaaus ja nõrguke Trudeau laskis G7 lõppdokumendi põhja

Justin Trudeau kohtus G-7 raames ka valgete suhtes rassistliku Lõuna-Aafrika presidendi Cyril Ramaphosaga

USA president Donald Trump teatas laupäeval, et Ühendriigid ei kiida arenenud tööstusriikide ühenduse G7 ühisavaldust heaks.

Trump nimetas Kanada peaministrit kuuldavasti ühtlasi “ebaausaks ja nõrgaks”. “Lumehelbekesest” vasakliberaal Justin Trudeau, kes on paistnud silma erilise homolembuse, innuka massiimmigratsiooni pooldamise ja tugeva sooneutraalsusihaga, on maailma rahvuskonservatiive juba pikemat aega häirinud. Nüüd aga puhkes esimene suurem sõnasõda, peamiseks ajendiks olid tõsi küll kaubandusteemad.

Kanada peaminister Justin Trudeau oli veidi enne seda kinnitanud, et kõik G7 liikmed allkirjastasid ühisavalduse hoolimata kaubandusalastest pingetest Ühendriikidega. USA presidendi sõnul käitus Trudeau kohtumisel vaguralt, kuid hakkas kõva meest mängima, kui Trump oli lahkunud.

Trudeau teatas pärast Trump lahkumist muu hulgas, et Kanada kehtestab Ühendriikide kaupadele alates 1. juulist vastutariifid. Trump oli varem päeval teisi riike hoiatanud, et need ei astuks vastusamme Ühendriikide kehtestatud terase- ja alumiiniumiimpordi tariifidele.

“Tuginedes Justini valelikele avaldustele tema pressikonverentsil ja sellele, et Kanada kehtestab tohutud tariifid meie põllumeestele, töölistele ja ettevõtetele, olen ma andnud käsu ühisavalduse heakskiitmisest loobuda,” kirjutas Trump Twitteris.

Kanada peaminister Justin Trudeau “lõi meile noa selga”, ütles Valge Maja majandusnõunik Larry Kudlow pühapäeval. “Ta lõi meile tõesti mõnes mõttes noa selga,” ütles Kudlow Trudeau kohta. “Ta tegi kogu G7-le suure karuteene.”

“Lisaks kaubavahetuse puudujäägile tuleb arvestada seda, et USA maksab pea kõik NATO kulutused nendesamade riikide kaitsel, kes riisuvad meid kaubanduses, maksavad kuludest vaid murdosa ja naeravad!” Trump lisas, et Euroopa Liit peaks kulutama relvajõududele “palju rohkem”.

Allikaid: AFP-BNS

Kommentaarid