TÄIENDATUD! Trump: NATO riikide kaitsekulud peavad tõusma 4%-le SKP-st

Maailm,
- Updated
©AFP/Scanpix
Donald Trump NATO tippkohtumisel Rumeenia ja Slovakkia juhtidega kõnelemas

USA president Donald Trump kritiseeris neljapäeva hommikul taas NATO liitlaste madalaid kaitsekulutusi ja nõudis neilt pikas perspektiivis nelja protsendi SKP kulutamist kaitsele.

NATO liidrite arutelud keskenduvad neljapäeval 12.juulil suhetele Ukraina ja Gruusiaga ning olukorrale Afganistanis, kuid Trump kurtis NATO tippkohtumise teise päeva algul Twitteris, et NATO liitlased “maksavad vaid murdosa” Euroopa kaitsmise kuludest, jättes ülejäänu Ühendriikide kanda.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Saksamaa hakkas äsja maksma Venemaale, riigile, kelle eest nad tahavad kaitset, miljardeid dollareid oma energiavajaduste eest, mis tulevad uue torujuhtme kaudu Venemaalt. Pole vastuvõetav! Kõik NATO riigid peavad täitma oma kahe protsendi lubadust ning liikuma lõpuks nelja protsendi juurde!” säutsus USA riigipea.

Donald Trump pakkus kolmapäeval NATO tippkohtumisel välja, et liikmesriigid võiksid tulevikus kulutada kaitsele kahe protsendi asemel neli protsenti sisemajanduse koguproduktist. Kolmapäeva hommikul kritiseeris ta aga gaasijuhtmeprojekti Nord Stream 2, mis võimaldab tema sõnul Venemaal Saksamaa pantvangi võtta.

NATO liikmesriikide liidrid leppisid 2014. aasta Walesi tippkohtumisel kokku püüelda aastaks 2024 eesmärgi poole tõsta kaitsekulutused kahe protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP). Sel aastal peaksid eesmärgini jõudma kaheksa riiki. Praegu kulutab kaks protsenti SKP-st kaitsele vaid neli liikmesmaad.

NATO hinnangul jõuavad 2024. aastaks eesmärgini 15 ehk napilt üle poole liikmesriikidest.

NB! TÄIENDATUD 14.00

President Donald Trump ähvardas neljapäeval NATO tippkohtumisel USA alliansist välja viia ja hakata julgeolekuvallas üksi tegutsema, kui liitlased ei hakka otsekohe täitma NATO kaitsekulutuste eesmärki kaks protsenti SKP-st, ütlesid NATO ametnikud ja diplomaadid ajakirjale Politico.

Trump hoiatas “tõsiste tagajärgede” eest, kui liitlased ei hakka otsekohe kaitsekulutusi tõstma, katkestades hommikuse kohtumise Gruusia ja Ukraina liidritega.

Mõned ametnikud kutsusid Trump märkuste tõlgendamisel vaoshoitusele, kuid ütlesid, et liitlased võtsid seda selge ähvardusena, kirjutas Politico.

NATO peasekretär kutsus seejärel otsekohe kokku alliansi liidrite erakorralise kohtumise ning partnerriikide ja Euroopa Liidu esindajad lahkusid nõupidamisruumist.

NATO liidrid arutasid tippkohtumisel koormajagamist kolmapäeval 11.07 ning neljapäeval 12.07 peetavad arutelud pidid keskenduma teistele teemadele.

AFP – BNS

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused