Trump soovib tühistada seaduse, mis annab USA-s sündinud lapsele automaatselt kodakondsuse

Maailm,
©AP/Scanpix
Donald Trump kongressi vahevalimiste kampaanias

USA president Donald Trump soovib allkirjastada määruse, millega kaoks illegaalsete immigrantide või USA kodakondust mitte omavate vanemate USAs sündinud lastel õigus saada automaatselt USA kodakondsus. Breitbart vahendab HBO telekanalile Axios antud intervjuud, milles Trump kinnitab, et plaanib astuda sellise sammu.

Saatejuht Jonathan Swani küsimusele, kuidas president seda teha kavatseb, vastas Trump, et on uurinud asja ja tal on võimalik teha seda allkirjastatud määrusega.

„Mulle räägiti kogu aeg, et selleks on vaja muuta põhiseadust. Aga arvake mis? Seda ei olegi vaja,“ ütles Trump. „Esiteks, seda ei ole vaja. Teiseks, seda on kindlasti võimalik teha kongressi otsusega. Aga nüüdseks on selgunud, et ma saan seda teha ka lihtsalt määruse allkirjastamisega.“ Ja ta jätkas: „Kas pole see naeruväärne – oleme maailmas ainuke riiki, kus inimene tuleb siia, saab lapse ja laps on kohe USA kodanik, 85-aastaks kõikide kaasnevate hüvedega? See on naeruväärne ja peab lõppema.“

Trump kinnitas, et on arutanud teemat Valge Maja juristidega ja et asi on töös.

Sünnijärgse kodakondsuse lõpetamisel oleks üsna põhjapanevad tagajärjed. See tähendaks, et illegaalsete immigrantide USAs sündinud lapsed ei saaks enam automaatselt USA kodakondsust. Ilmselt lõpeks ka praegu laialt levinud praktika, kus immigrandid üritavad iga hinna eest sünnitada USA pinnal, et nende lapsed saaksid kodakondsuse. Viimastel aastatel on niisuguste laste sündivus USAs massiliselt suurenenud. Viimaste ametlike andmete kohaselt ületab nende sünniarv aastas USA kodanike laste sünniarvu.

Trumpi vastav plaan tekitab ilmselt väga tõsise juriidilise ja poliitilise debati, millega kaasnevad kindlasti ka kohtuasjad määruse seaduslikkuse üle ja presidendi õiguse üle anda välja selline määrus. Kuid kui vabariiklased peaksid järgmise nädala vahevalimistel säilitama esindajatekojas enamuse ja saama juurde kohti senatis, on olemas võimalus, et sünnijärgse kodakondsuse lõpetamise kohta tuleb välja ka püsivama alusega seadusemuudatus.

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin van Doorslaer

 

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused