Trump tunnustas Jeruusalemma Iisraeli pealinnaks – araablased marus ja venelased mures

47RS171206B907

USA president Donald Trump võttis ette ülimalt julge otsuse ja tunnustas täna 6.12.17 vaidlusalust püha linna Jeruusalemma Iisraeli riigi pealinnana, täites nii taas ühe oma valimislubadustest.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tervitas USA presidendi Donald Trumpi otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana kui ajaloolist ning “vaprat ja õiglast otsust”.

Netanyahu tõotas ühtlasi mitte muuta Jeruusalemma äärmiselt tundlike pühapaikade status quod. Linn on püha nii juutidele, kristlastele kui ka moslemitele.

Palestiina Vabastusorganisatsiooni peasekretäri sõnul hävitab USA presidendi otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana igasuguse lootuse konflikti kahe-riigi lahenduseks. “Ta hävitas kahe-riigi lahenduse,” lausus pikka aega olnud Palestiina läbirääkimisdelegatsiooni juhtinud Saeb Erekat pärast Trumpi kõnet.

Palestiina islamistliku liikumise Hamas sõnul  avab USA presidendi Donald Trumpi kolmapäevane otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana Ühendriikide jaoks regioonis “põrguväravad”. Hamas kutsus Araabia ja islamiriike “katkestama majanduslikud ja poliitilised sidemed USA suursaatkondadega ja saatma välja saadikud”.

Tegemist on ajaloolise avaldusega, mis pöörab pea peale aastakümneid püsinud USA nn mõõduka välispoliitika alustala ning see võib omakorda vallandada Lähis-Idas uusi pingeid. Venemaa ja Euroopa Liit on väljendanud olukorra pärast muret.

“Olen otsustanud, et on aeg ametlikult tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana,” ütles USA liider Valges Majas peetud kõnes. “Paljud presidendid on öelnud, et tahavad midagi teha, aga ei ole seda teinud, kas on asi julguses või on nad meelt muutnud, seda ei saa ma öelda,” sõnas Trump, kes püüab end näidata söaka liidrina, kes julgeb täita lubadusi, mille eest eelmised presidendid on tagasi kohkunud.

“Minu meelest olnuks selleks ammu aeg,” ütles ta.

AFP- BNS

Foto: Reuters/Scanpix

Kommentaarid