Trumpi nõunik: Euroliit sunnib liikmesriike nagu vaeseid talupoegi hääletama üha uuesti ja uuesti, kuni hääletatakse „õigesti“

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Donald Trump ja John Bolton

President Donald Trumpi riikliku julgeolekunõunik John Bolton kritiseerib Euroopa Liidu juhtkonda rahva tahte eiramises ja korduvalt hääletama sundimises, mille tulemusena üritatakse saada poliitilisele eliidile sobiv „õige“ hääletustulemus.
Trumpi administratsiooni tippnõunik tõi välja, et erinevalt Euroopa Liidust austavad Ameerika Ühendriigid suveräänsete riikide kodanike tehtud otsuseid. Euroopa Liidus aga pannakse tema hinnangul riigid vaesed talupoegade kombel üha uuesti ja uuesti hääletama, kuni hääletatakse „õige“ otsuse poolt.

Peaaegu kohe pärast seda, kui Suurbritannia hääletas 23. juunil 2016. aastal EL-ist lahkumise poolt, on EL-i jääda soovivad Briti kodanikud üritanud läbi suruda otsust Brexit lõpetada või korraldada järjekorras teine rahvahääletus. Ka eurokraadid loodavad, et britid muudavad siiski meelt ja jäävad liidu liikmeks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui britid pole seni veel sunnitud EL-i liikmelisuse küsimuses uuesti hääletama, on ajaloos uuesti hääletama pidanud paljud teised Euroopa rahvad, kes on esmajärjekorras otsustanud hääletada Brüsseli huvide vastu.

1992. aastal hääletas Taani Maastrichti lepingu vastu, mis nägi ette Euroopa Ühenduse muutumist Euroopa Liiduks ja Euroopa integratsiooni süvendamist, kuid riigile pandi kohustus uuesti hääletada.

2001. aastal hääletas Iirimaa Nizza lepingu poolt, millega valmistati ette EL-i laienemine Ida-Euroopasse ja toodi kaitsepoliitikaalane koostöö Brüsselisse, kuid ka Iirimaad sunniti uuesti hääletama.

Madalmaade ja Prantsusmaa 2005. aasta Euroopa põhiseaduse vastu antud hääli ei võetud samuti arvesse, sest Luksemburgi toonane peaminister ja praegu ametist lahkuv Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles: „Tegelikult ei hääletanud prantslased ja hollandlased Euroopa põhiseaduse vastu.“

Enne Prantsusmaa hääletust ütles Juncker nüüdseks kuulsaks saanud lause: „Kui tulemus on jaatav, siis me ütleme „Edasi!“ ja kui see on eitav, siis me ütleme „me jätkame“ (“If it’s a Yes, we will say ‘on we go’, and if it’s a No we will say ‘we continue’.”).“

Tõepoolest, Euroopa põhiseadus muudeti lihtsalt ümber Lissaboni lepinguks ja ainult Iirimaa pakkus enda kodanikele võimalust selle üle hääletada. Iirimaa rahvas hääletas Lissaboni lepingu vastu, kuid nagu ka enne seda sõlmitud Nizza lepinguga, sunniti nad lihtsalt uuesti hääletama.

See pole esimene kord, kui Bolton on EL-i kritiseerinud. Kord märkis ta, et euroliit on muutnud Euroopa väiksemaks, kui võiks olla kõigi selle osade summa.

Bolton on neil päevil Ühendkuningriigis, kus ta kohtub peaminister Boris Johnsoniga, et arutada julgeolekuteemasid ja Brexiti-järgseid kaubandusvõimalusi. Ühtlasi teatas Bolton, et USA ja president Trump toetavad Suurbritanniat sõltumata sellest, kas riik lahkub EL-ist kokkuleppega või ilma.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused