Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Trumpi süüdistamine Vene-sidemetes oli Obama administratsiooni infooperatsioon presidendi kõrvaldamiseks

-
11.05.2020
Kolm Ameerika poliitikatippu: Donald Trump, Barack Obama ja Joe Biden.
© Reuters/Scanpix

Ameerika Ühendriikides on toimunud oluline pööre nn Vene kokkumängu asjus, millega süüdistati president Trumpi 2016. aasta presidendikampaania ajal koostöös venelastega.

Möödunud nädalal soovitas USA justiitsministeerium loobuda president Trumpi endise riikliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni vastastest kriminaalsüüdistustest ja lõpetada tema kohtuasi. Tegemist on äärmiselt olulise arenguga, mis tõestab veel kord, et Trumpi süüdistamine kokkumängus venelastega oli algusest peale valeinfooperatsioon, millega üritati Trump n-ö rajalt maha võtta.

Mis on aga eriti šokeeriv (või siis ka mitte) – nüüdseks on saanud kinnitust ka tõsiasi, et Trumpi-vastast operatsiooni vedas endine president Obama administratsioon. Ja Obama pidi sellest ju teadlik olema, vastasel juhul tähendaks see seda, et tal puudus kontroll oma alluvate üle.

Townhall teeb ülevaate praegusest olukorrast ja hiljuti avalikuks saanud asjaoludest.

Justiitsministeeriumi poolt avalikustatud dokumendid kinnitavad, et president Obama teavitas endist asejustiitsministrit Sally Yatesi Michael Flynni ja Venemaa suursaadiku Sergei Kisljaki vahelisest telefonikõnest 2017. aasta 5. jaanuaril, mil Yates kohtus presidendiga ovaalsaalis.

Yates oli Valges Majas koos FBI tolleaegse juhi James Comey, CIA tolleaegse juhi John Brennani ja USA riikliku luuleteenistuse tolleaegse juhi James Clapperiga, et anda Obama administratsioonile salastatud teavet Venemaa tegevuse osas USA presidendivalimiste ajal. President Obamale lisaks viibis kohtumisel tema riikliku julgeoleku nõunik Susan Rice ja teised riikliku julgeoleku komisjoni liikmed.

Pärast briifingut palus Obama Yatesil ja Comey’il veel eraldi jutuajamiseks jääda ning rääkis siis, et on saanud teavet mainitud telefonikõne kohta. Ta ütles, et ei soovinud asja kohta täpsustavat infot, kuid et ta tegeleb teabe kogumisega selle kohta, kas Valge Maja peaks ehk kohtlema Flynni kuidagi teisiti.

See 5. jaanuari koosolek oli oma olemuselt kriitilise tähtsusega, kuna Obama andis seal ka edasised juhised. Ta tahtis olla kindel, et ametisse astuv Trumpi administratsioon ei saaks teada FBI vastuluuretööst nn Vene kokkumängu asjus. Selle teadmisega alustasid Obama ametnikud Vene kokkumängu väljamõeldistega kahjustama uut Trumpi Valget Maja. Obama ja suur osa demokraatidest uskus ju kuni viimase hetkeni, et Hillary Clinton võidab valimised. Nad eeldasid, et kogu see lugu pühitakse Hillary valimisvõidu puhul kenasti vaiba alla.

The Federalist selgitab, milliseid äärmuslikke samme Obama eesmärgi saavutamiseks astuti. Kõrged ametnikud hakkasid intensiivselt lekitama valikulist infot, mis toetas Trumpi ja venelaste koostöö vandenõuteooriat, ametisse astunud riiklik julgeoleku nõunik võeti pihtide vahele ja ametisse astuv justiitsminister pidi astuma tagasi. Operatsiooni iga olulise etapiga kaasnesid suured meedialekked, mis oli Trumpi maha võtmise üks olulisemaid strateegiaid.

Trumpi ametisse astuva administratsiooniga ei jagatud teavet Venemaa kohta ning Obama juhatusel muutsid lekked ja varitsused uue presidendivahetuse kaootiliseks, hirmutasid võimekaid inimesi administratsioonis töötamisest eemale ja muutsid efektiivse riigijuhtimise peaaegu võimatuks. Lisaks kahjustas see kõik riiklikku julgeolekut.

Venemaa kokkumängu vandenõu ajajoone täpsem analüüs näitab selget mustrit föderaalametnike käitumises, kes tegelesid Trumpi kampaania vastaste operatsioonidega. Samuti on siit näha, kui olulised olid nende strateegis meedialekked, mille abil takistati Trumpi alustaval administratsioonil normaalset riigijuhtimist.

Seda kõike tehti väga ilmselge põhjusega. Kõigepealt kasutas FBI kinnitamata uurimise tulemusi, nn Trumpi toimikut, et anda Trumpi kampaaniaametnikule Carter Page’ile õigus Trumpi kampaania järgi luuramiseks. Toimiku kokkupanemisega tegeles aga endine Briti luureagent Christopher Steele, kelle tegevus toimiku koostamisel rahastasid demokraadid ja Hillary Clinton ja kes tegelikult oli topeltagent, omades väga häid suhteid venelastega. FBI ei kontrollinud toimiku tõepärasust ilmselt mitte kunagi.

Allikas: Townhall