Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Trumpi-vastane kampaania osutus bumerangiks: USA-s kogub tuure hoopis „Obamagate“

-
15.05.2020
Tundub, et sõbralikke käepigistusi pole kauaks. Praegune president Dolald Trump ja endine riigipea Barack Obama Valges Majas.
© Reuters/Scanpix

Hiljuti päevavalgele tulnud tõsiasi, et Trumpi-vastast operatsiooni 2016. aasta USA presidendivalimiste eel ja ajal vedas Obama administratsioon, on pannud Trumpi ja tema administratsiooni selle teemaga aktiivselt tegelema. Donald Trump kutsus üles küsitlema Obamat kongressi ees ja on nõudnud, et Obama ametnikud tuleks mõista viiekümneks aastaks vangi.

Trump on nimetanud oma endise riikliku julgeolekunõuniku Michael Flynni vastast tegevust Obamagate’iks ja väidab, et 2016. aasta lõpus ning 2017. aasta alguses toimunud presidendivahetuse ajal kuritarvitas Obama administratsioon oma poliitilist võimu Flynni ründamiseks. Lisaks on Trump lubanud võtta selle teemaks ka eelseisva valimiskampaania ajal.

Trump ütles intervjuus Fox Businessile, et Obama juhtivametnikud oleks pidanud juba ammu vangis istuma „Ja ma räägin siin 50 aasta pikkusest vanglakaristusest. Tegemist on tõeliselt häbiväärse juhtumiga. See on meie riigi ajaloo suurim poliitiline pettus.“

Ühtlasi soovitas Trump senati õiguskomisjoni vabariiklasest eesistujal Lindsey Grahamil kutsuda Obama tunnistusi andma. „President teadis kõike. President Obama ja tema asepresident Biden, nad teadsid kõike,“ ütles Trump Fox Businessile.

Ehkki USA seadused ei luba luurel omaenda kodanikke jälgida (seda tohib teha vaid välisriigi kodanikega) ja USA kodanike nimed tuleb raportites kinni katta, on USA valitsuses olemas ametkohad, mille täitjatel on õigus neid nimesid avalikustada.

Nüüdseks on selgunud, et Flynni kohta infot küsinud isikuid oli kokku 16 ja nende hulgas olid ka praegune demokraatide presidendikandidaat Joe Biden (tol hetkel Obama asepresident), FBI endine juht James Comey ja Samantha Power, USA endine saadik ÜRO juures.

Flynni süüdistati valetamises FBI-le selle kohta, et ta oli suhelnud Venemaa suursaadikuga. Ta tunnistas end süüdi, kuid hiljuti loobus USA justiitsministeerium kõigist Flynni vastu esitatud süüdistustest. Obama sõnul näitavat selline otsus, et õigusriik on ohus.

Trumpi toetajad on aga reageerinud Obamagate’ile väga raevukalt. Endise Valge Maja arsti ja  eruadmirali Ronny Jacksoni sõnul kasutas Obama riigi kõrgemaid valitsusliikmeid Trumpi järgi luuramiseks. „Iga süvariigi reetur tuleb oma nurjatute tegude eest kohtu ette tuua,“ ütles Jackson.

Samas väidab Bideni kampaania kõneisik, et Flynni juhtumi puhul järgiti kõiki tavapäraseid protseduure. „Kõik, kes väidavad vastupidist, valetavad.“ Kriitikud on süüdistanud Trumpi ka tähelepanu kõrvale juhtimises koroonakriisilt ja üha suurenevalt tööpuuduse probleemilt. Ka Lindsey Graham ei ole kindel, kas tal on võimalik tuua Obamat tunnistajapinki, kuid kutsus mõlemat presidenti õiguskomisjoni ette arutelule.

Allikas: The Telegraph