Türgi ähvardab: kui avame oma piiri migrantidele, ei püsi ükski Euroopa valitsus enam kauem kui kuus kuud

Pagulased Türgi piiri ääres

Türgi ähvardab taas Euroopa riike sellega, et avab oma piirid migrantidele. Türgi siseministri Süleyman Soylu sõnul mõjuks miljonite migrantide liikuma pääsemine Euroopa valitsustele hävitavalt.

Juuli lõpusTürgi Izmiri provintsis kõneldes ütles Soylu: „Me seisame silmitsi ajaloo suurima migratsioonilainega. Kui me otsustame avada oma piiri migrantidele, ei suuda ükski Euroopa valitsus enam püsida kauem kui kuus kuud. Soovitame neil meie kannatust mitte proovile panna.“

Ühtlasi süüdistas Soylu Euroopa riike, et need on jätnud Türgi migratsiooniprobleemiga tegelemisel üksinda.

2016. aasta märtsis sõlmis Euroopa Liit Türgiga lepingu, millega lubati Türgile kolm miljonit eurot ja viisavabadust Türgi kodanikele. Leping jäi siiski vaid paberile ja viisavabadust Türgiga ei ole siiani kehtestatud, mis on ka üheks põhjuseks, miks Türgi Euroopat oma piiride avamisega ähvardab.

EL-i sõnul on Türgi küll aidanud kaasa Euroopa suunalise migratsiooni vähendamisele, kuid ei ole suutnud täita viisavabaduse kehtestamiseks vajalikke nõudeid.

Türgi on üks peamisi transiitmaid Euroopasse suunduvatele migrantidele. Viimastel aastatel on liikunud Türgi kaudu Euroopa poole ligi miljon migranti aastas. Hetkel on Türgis ootel umbes 3,5 migranti – peamiselt Iraagist, Süüriast ja Afganistanist –, kes kõik tahavad tulla Euroopasse.

UU

Kommentaarid