Türgi isehakanud sultan Erdogan laseb röövida Güleni võrgustiku haridustöötajaid

Erdogan, PutinErdogan, Putin

Sultaniriigist unistava president Recep Tayyip Erdogani võimu all on Türgi asunud tegema samme, mis teda Euroopa Liidule küll armsamaks ei tee ja jätavad ühenduse ukse talle lõplikult suletuks.

Türgi on viimasel ajal sekkunud jõuliselt Süürias, hõivates Lääne poolt hüljatud kurdidelt Afrini linna ja seda tühjaks röövides; Erdogan terroriseerib pidevalt selgrootuid EL-i tippjuhte, ähvardades immigratsiooniväravad taas lahti päästa; diktaatoriunistustega riigipea ihukaitsjad peksavad meeleavaldajaid mitte ainult kodumaal, vaid ka ka lääneriikides pealinnades.

Nüüd on Erdogani riik võtnud üle ka varem Iisraeli poolt aktiivselt kasutatavad tava, kus poliitilisi vastaseid röövitakse ka välismaalt ja tuuakse siis arvete klaarimiseks kodumaale. Iisrael kasutas seda taktikat holocaustis süüdistatavate kohtu ette toomiseks, röövides näiteks Argentinast Hitleri lähikondse Adolf Eichmanni.

Türgi luure toimetas salaoperatsiooniga Aafrikast Gabonist koju kolm inimest, keda kahtlustatakse kuulumises 2016. aasta riigipöörde läbiviimises süüdistatavasse organisatsiooni. Riikliku luureagentuuri (MIT) töötajad toimetasid kolm meest eralennukiga Liberville’ist Türki, teatas riiklik uudisteagentuur Anadolu.

Kahtlusaluseid süüdistatakse kuulumises pagulasena USA-s elava islamivaimuliku Fethullah Güleni liikumisse, mis Ankara väitel korraldas 2016. aasta 15. juulil katse president Recep Tayyip Erdoğan kukutada. Mõne aja eest viidi samalaadse luureoperatsiooni tulemusena kuus türklast Kosovost välja.

Güleni liikumine on mõjukas mitmel pool maailmas, võrgustik ulatub Aafrikasse, Balkani riikidesse ja Kesk-Aasiasse. Mõju laiendatakse peamiselt hariduse kaudu. Gaboni operatsiooni tulemusena Türgi toimetatud kahtlusalustest üks oli koolidirektor Liberville’is ja teine Keenias tegutsevate Güleni koolide hariduskoordinaator.

Kui terroristide vahistamine võõras riigis salaoperatsioonide abiga on veel mingilgi moel õigustatav, siis haridusinimestest tsivilistide röövimine on igal juhul taunitav ja Lääs peaks Türgi ülbitsemisele kindlalt käe ette panema. Kui temas veidigi selgroogu on.

Türgi on varem avaldanud soovi rahastada mošee ehitamist Tallinnasse. Selline riik tuleks Eestist peletada nii kaugele kui võimalik, mil moel ta ka siia tulla ei tahaks.

Kommentaarid