Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Türgi tulistas Süüria piiril alla Vene sõjalennuki

24.11.2015
sukhoi_su24_fencer_l4

NATO liige Türgi tulistas teisipäeval Süüria piiril alla Vene sõjalennuki, intsident ähvardab järsult pingestada suhteid viiendat aastat kestva Süüria kodusõja kahe peamise osaleja vahel, vahendab BNS.

Türgi sõjaväe andmeil tulistasid kaks Türgi hävitajat F-16 lennuki alla pärast seda, kui see oli viie minuti jooksul rikkunud kümme korda Türgi õhuruumi.

Türgi presidendi kantselei teatel “tulistati Vene sõjalennuk Su-24 alla vastavalt sekkumisreeglitele, kuna see rikkus hoiatustest hoolimata Türgi õhuruumi”.

Venemaa väitel viibis lennuk kogu aeg Süüria õhuruumis ja on mõistnud selle allatulistamise hukka kui “väga tõsise intsidendi”. Vahejuhtum ähvardab põhjustada suure diplomaatilise kriisi kahe riigi vahel, mis toetavad Süüria konflikti vastaspooli.

Türgi ajakirjanduse teatel langes üks Vene piloot Süürias mässuliste kätte. Mõlemad piloodid katapulteerusid, Süüria opositsiooni allikate teatel hukkus üks lendur maandumisel ülestõusnute tules.

Vene hävitaja plahvatas õhus ja kukkus alla piiri Süüria poolel asuval mäel.

Vene, USA, Prantsuse, Türgi ja Pärsia riikide lennukite viibimine Süüria õhuruumis on põhjustanud juba pikka aega kartusi, et mõni intsident võib eskaleeruda suuremaks diplomaatiliseks ja sõjaliseks kriisiks.

Vene president Vladimir Putin on juba hoiatanud Türgit tõsiste tagajärgede eest Vene-Türgi suhetele.

“Me kahtlemata analüüsime põhjalikult kõike juhtunut. Ja tänasel traagilisel sündmusel saavad olema tõsised tagajärjed Venemaa ja Türgi suhetele,” ütles Putin Sotšis Jordaania kuninga Abdullah II kohtudes.

Putin nimetas toimunut kuriteoks, öeldes, et Vene sõjalennuk ei ohustanud Türgit.