Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Türgi valitsuse sõnul on riigipöördekatse maha surutud

16.07.2016
Türgi riigipööre-3

Türgi valitsus teatas laupäeva varahommikul kontrolli täielikust taastamisest pealinnas Ankaras, edastas telekanal Al-Jazeera.

Türgi peaminister Binali Yildirim kinnitas, et “olukord riigis on suuremas osas kontrolli all”.

Türgi riikliku luureteenistuse MIT eestkõneleja oli enne seda teatanud riigipöördekatse nurjamisest. Uuesti alustas ülekandeid ka riiklik telekanal TRT.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan saabus varahommikul lennukiga Istanbuli lennuväljale, kus korraldas pressikonverentsi.

“Armees vähemuses olev kildkond üritas riigipööret, mis nurjati. Tegemist oli riigireetmisega, mille eest süüdlased maksavad kõrget hinda,” rääkis president.

“Te olete sõdurid ja ei saa kuidagi heaks kiita seda, et olete relvad pööranud oma emade, isade ja laste poole. Selle eest saate karmilt karistatud. Türgi sõjajõud tuleb puhastada. Me jätkame seda puhastusprotsessi armee ridades. Nad ütlesid, et sõjavägi võttis võimu üle. Mille nad võtsid üle või kellelt? Rahva poolt demokraatlikult valitud valitsuselt? Miljonid inimesed on tänavatel ja ootavad edasisi arenguid. Me ootame kuni nad kõik lähevad oma tankidega tagasi sinna, kust nad tulid. Need tankid ei kuulu neile, vaid rahvale,” jätkas riigipea.

Öö jooksul laekus mitmesugust infot relvakokkupõrgetest valitsust toetavate armeeüksuste ja riigipöördes osalejate vahel. Kopteritest ja tankidest tulistati muu hulgas valitsushooneid. Mõnedel andmetel kukkus parlamendihoone sissekäigu juurde pomm ja viga sai mitmeid töötajaid ja politseiametnikke. Esialgse informatsiooni kohaselt sai riigipöördekatse käigus surma vähemalt 20 inimest.

Kümned tuhanded inimesed tulid presidendi kutse peale tänavatele pealinnas, Istanbulis ja mujal riigis, et riigipöördekatse nurjata. Meedias on edastatud kaadreid riigipöördekatses osalenud sõjaväelastest, kes loovutavad relvi või keda viiakse kinniseotud kätega minema.

Mõnedel andmetel oli riigipöördekatse peakorraldajaks üks armee ülemjuhatusest mõni aeg tagasi vallandatud kõrge ohvitser. Mitmed armee ülemjuhatuse kindralid olid märuli ajal kinnitanud, et ei toeta riigipöörajaid.

Yildirim ütles reede hilisõhtul telekanalile CNN, et mõned sõjaväeüksused asusid ebaseaduslikult tegutsema ja tegemist mässukatsega.

“Me ei kavatse sellist asja lubada,” sõnas valitsusjuht.

Yildirim ütles, et inimesed peaksid säilitama rahu, sest tema hinnangul Türgi demokraatia ohus pole.

“Need, kes osalevad selles ebaseaduslikus ettevõtmises maksavad kõige kõrgemat hinda,” ähvardas Yildirim.