Ühe libauudise lõpp: ÜRO eksperdi väide 100 000 lapsest USA kinnipidamiskeskustes oli vale

Rubriik Maailm On
©EPA/Scanpix
ÜRO lasteekspert Manfred Nowak.

ÜRO ekspert vabandas esmaspäeval esitatud eksitava väite eest, et USA sisserändega seotud kinnipidamiskeskustes on üle 100 000 lapse.

AFP ja rida teisi meediakanaleid olid sunnitud oma lood tagasi kutsuma, kui tuli ilmsiks, et ekspert esitas neli aastat vanad aastaandmed praegu kinnipeetute koguarvu pähe.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Vabadusest ilmajäetud laste ÜRO üleilmse uuringu juhtiv autor Manfred Nowak ütles esmaspäeval ajakirjanikele raportit esitledes, et USA-s on migratsiooniga seoses kinni peetud kõige rohkem lapsi maailmas. “Praegu kinni peetavate koguarv on 103 000,” ütles Nowak, kelle sõnul oli see näit konservatiivne.

Et arv kõlas kõrgelt, võttis AFP Nowakiga ühendust ja palus tal seda kinnitada. Viimane tegigi seda ja rõhutas, et see tugineb kõige hiljutistematele andmetele ja väga usaldusväärsetele allikatele. Päev hiljem teatas ÜRO inimõiguste amet, et Nowaki kommentaari oli “teatud määral valesti mõistetud”.

Agentuuri teatel viitas ekspert hoopis andmetele, mille ÜRO pagulasamet koostas 2015. aasta kohta. Seejuures oli see terve aasta vältel kinnipeetud laste arv.

Kui AFP Nowakiga uuesti ühendust võttis, tunnistas ta: “Ma oleks pidanud selgemini ütlema, et need olid aastaandmed ja juba kolm aastat vanad. Loomulikult oli see möödarääkimine ja ma vabandan selle eest.”

USA tolli- ja piiriameti andmeil peeti vahemikus oktoober 2018 kuni september 2019 kinni 76 020 saatjata last ja 473 682 “pereühikut”. Need andmed käivad terve aasta kohta, ega peegelda kinnipeetute arvu ühel hetkel.

Tegu oli Nowaki süüdistusega president Donaldi Trumpi aadressil, sest migratsiooni piirava riigipea vastu kasutatakse just selliseid libauudiseid. Eksperdi valeväide tõestab, et ka ÜRO kasutab poliitilise kallutatuse tõttu oma agendas valesid. (AFP-BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused