Üht maailma suurriiki hakkab valitsema “Brasiilia Trump” Jair Bolsonaro

Brasiilias seostuvad uue presidendiga muutused.

Üks maailma suurimaid ja samas vaesemaid riike Brasiilia sai uue riigipea, kelle hooleks jääb maa sügavast kriisist välja viia.

Brasiilia presidendivalimiste teise vooru võitis pühapäeval parempoolne kongresmen Jair Bolsonaro, kes kogus üle 55% häältest, tema vasakpoolne vastaskandidaat Fernando Haddad aga sai umbes 45 protsenti häältest. Bolsonarost võib saada riigipea, kes lööb nii regioonis kui maailma mastaabis jõudude tasakaalu paigast, ja seda parempoolsete kasuks.

Bolsonaro kutsus pühapäeval rahvast “muutma Brasiilia saatust üheskoos”, vahendab ERR. Endine armeekapten Bolsonaro ütles Facebookis otseülekandes edastatud võidukõnes, et ta valitseb “piibli ja põhiseaduse järgi”. “Me ei saa jätkata flirtimist sotsialismi, kommunismi, populismi ja vasakäärmuslusega,” lisas ta.

Jair Bolsonaro lubas võidu korral riigi Pariisi kliimaleppest välja viia. Ta on öelnud, et kliimaleppe ratifitseerimise korral kaotaks Brasiilia kontrolli Amazonase vihmametsade üle, sest maailma kopsudeks hüütav tähtis ökosüsteem läheks osaliselt rahvusvahelise kontrolli alla, kirjutab ERR.

Ta on lubanud ka kurjategijatega karmikäeliselt arveid õiendada ning taastada riigis surmanuhtluse. Viimase kümne aasta jooksul on Brasiilias kurjategijate käe läbi surnud üle saja tuhande brasiillase.

USA president Donald Trump õnnitles pühapäeval Brasiilia uueks riigipeaks valitud Jair Bolsonarot, teatas Valge Maja. Õnnitlused on juba tulnud ka Tšiili ja Argentiina riigipeadelt, vahendab BNS.

Portugalikeelne Brasiilia on presidentaalne vabariik, mille pindala on 8 511 965 km² (suuruselt 5. riik) ja rahvaarv 210 miljonit.

Kommentaarid