Ukraina suursaadik: EL peab Poolale Ukraina toetamise eest tagama talle ette nähtud toetused

Maailm,
©Scanpix
Ukraina põgenikud Poolas.

Ukraina suursaadik Poolas väljendas oma rahva suurt tänu poolakatele miljonite ukrainlaste avasüli vastu võtmise eest, ent avaldas ka lootust, et Euroopa Liit annab Varssavile abi andmise eest miljardeid eurosid tuge, sest see abi ei saa tulla poola rahva arvelt.

Suursaadik Andrii Deštšõtsja ütles, et kuigi praegu ei ole olnud veel sotsiaalseid pingeid kolme kuu jooksul pärast sõjategevuse algust ja ukrainlaste massilist piiriületust, tunneb ta muret tuleviku pärast, arvestades Poola panuse suurust.

Valitsus on laiendanud tasuta arstiabi, haridust ja teisi sotsiaalseid teenuseid ukrainlastele, kellest enam kui 80 protsenti elab poolakate juures nende kodudes.

Deštšõtsja märkis, et Vene desinformatsiooni katsed veebis on sisaldanud ka valeinfo levitamist, mille kohaselt koheldaks justkui ukrainlasi paremini kui poolakaid endid. Ehkki suursaadiku sõnul ei ole need väited kinnitust leidnud, tunneb ta muret võimalike probleemide esile kerkimise pärast.

“Olen mures, sest ma ei tea, kus on selle külalislahkuse, poola rahva külalislahkuse piirid,” ütles ta reedel usutluses uudisteagentuurile The Associated Press.

Poola kujutab endast peamist väravat humanitaarabi ja relvatarnete Ukrainasse toimetamisel. Samuti teeb Poola kõva tööd selle nimel, et aidata Ukrainal nii läbi oma riigi kui Baltimaade sadamate välja vedada teravilja ja muid toiduaineid, millest on maailmas puudus.

Lahendust näeb Deštšõtsja selles, kui Euroopa Liit annaks pandeemiast taastumise paketi raames Poolale miljardeid eurosid toetust.

Kui enamik ühenduse 27 liikmesriigist on oma toetusmeetme kätte saanud COVID-19 pandeemia kahjude korvamiseks, on Poolale mõeldud 36 miljardit eurot blokeeritud kohtusüsteemi muudatuste tõttu, mida EL näeb enda kehtestatud nn liberaalse demokraatia standardite langetamisena.

Deštšõtsja sõnul on praegu Poolas vahemikus kolm kuni neli miljonit ukrainlast, kellest umbes 1,5 miljonit töötas, õppis või elas Poolas juba enne Venemaa sissetungi Ukrainasse. Ülejäänud tulid sõjategevuse eest põgenemisel. Seetõttu moodustavad ukrainlased 38 miljoni elanikuga Poolas praegu umbes 10 protsenti kogu elanikkonnast.

60 protsendi osas Vene gaasist ja naftast sõltuv Ungari on samuti öelnud, et on Vene ekspordi lõpetamise vastu suuresti seetõttu, et Brüssel pole väljamõeldud põhjustel andnud Ungarile talle õigusega kuuluvat taasterahastu osa, mistõttu on Ungari teiste EL-i riikidega kõvasti kehvemas seisus ega saa teistega ühineda. (AP-BNS-UU)

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused