Ungari ehitab kirikuid juurde, Lääne-Euroopa aga muudab neid mošeedeks ja lõbuasutusteks

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Budapesti katoliiklikus kirikus.

Ungari praeguse konservatiivse valitsuse ajal, 2010. aastast alates, on riigis ehitatud või renoveeritud 3000 kirikut ning erinevalt Lääne-Euroopast ei ole seal mitte ühtegi kristlikku kirikut muudetud mošeeks.

Ungari asepeaminister Zsolt Semjén ütles kooliaasta alguse puhul kõneledes, et kristliku identiteedi kaitsmiseks peab valitsus täitma oma kohust: „Kuid me peame täitma selle ka usuga, nii et kristlikud koolid ja nende õpilased moodustaksid meie järgmise intellektuaalide põlvkonna, ühendades endas teadmised ja vaimsuse.“

Väga paljudes teistes Euroopa riikides, eriti Lääne-Euroopas, on viimastel aastakümnetel tegeletud aktiivselt kirikute lammutamisega, nende mošeedeks ümberehitamisega või ööklubideks, stripiklubideks või baarideks muutmisega.

Näiteks Prantsusmaal on moslemite liidrid kutsunud riiki avalikult üles tegema kirikutest mošeed ja valitsuse sõnul on nad sellele mõttele ka avatud. Moslemiliidrid teatasid, et ehkki Prantsusmaal on juba 2500 mošeed ning 300 on ehitamisel, vajab riik kiiresti kasvava moslemikogukonna jaoks juurde veel vähemalt 5000 uut mošeed.

Semjéni sõnul ei ole Ungaris ehitatud nii palju uusi kirikuid 11. sajandist saadik. „Alates Püha István I-st näitab meie kogemus, et mis on hea kirikule, on hea ka riigile ja mis on hea riigile, on hea ka kirikule,“ ütles Semjén. Ta lisas, et Eurostati andmetel on Ungari toetus SKP-st kirikutele ja religioossetele koolidele Euroopa Liidu kõrgeim ja alates 2010. aastast on kirikute juhitud koolide arv kahekordistunud.

Erinevalt Lääne-Euroopast, kus koolides on enamasti keelatud teatud maailmavaate tutvustamine, on Ungaris kirikukoolide maine väga kõrge ja seal antav haridus on vaimselt tasakaalustatud.

Ungari tegeleb aktiivselt ka kirikute toetamisega väljaspool riiki, näiteks annetas Ungari 30 000 eurot Kreekas Lesbose saarel migrantide lõhutud kirikute taastamiseks.

Allikas: Remix

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused