Ungari võimuerakond Fidesz lahkus europarlamendi Rahvapartei fraktsioonist

Maailm,
Euroopa Parlamendi Euroopa Rahvapartei fraktsioon jääb nüüd kõhnemaks. Pilt on illustratiivne.

Ungari parempoolne võimuerakond Fidesz lahkus kolmapäeval Euroopa Parlamendi paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei fraktsioonist (EPP), teatas peaminister Viktor Orbán.

“Käesolevaga teavitan teid, et Fideszi europarlamendiliikmed lahkuvad EPP fraktsioonist,” seisab Orbáni kirjas EPP esimehele Manfred Weberile, mille üks Ungari minister Twitteris postitas.

EPP võttis kolmapäeval vastu reeglimuudatuse, mille toel olnuks tal võimalik Fidesz oma ridadest välja heita, kuid Viktor Orbán jõudis ette.

Rahvapartei kiitis häältega 148-24 heaks meetme, mis lubab neil edaspidi hääletada mõne riigi erakonna kõigi saadikute liikmesuse peatamise või lõpetamise üle.

“EPP fraktsiooni reegite muutmine on Fideszi ja meie valijate suhtes vaenulik samm… See on ebademokraatlik, ebaõiglane ja vastuvõetamatu. Seetõttu otsustas Fideszi juhatus EPP fraktsioonist otsekohe lahkuda,” lisas Orbán kirjas.

Ta süüdistas EPP-d katses Ungari demokraatlikult valitud europarlamendiliikmeid vaikima sundida ja teovõimetuks muuta.

Euroopa paremtsentristlikke parteisid ühendav EPP on europarlamendi suurim fraktsioon ning Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni ja Saksa kantsleri Angela Merkeli erakond.

Ungari valitsusel on olnud aastaid Brüsseliga lahkhelid õigusriigi põhimõtete ja euroopalike väärtuste pärast.

Fideszi lahkumine lõpetab EPP erakondade aastaid kestnud vaidlused, kas visata Orbáni partei välja või jätta tema saadikud fraktsiooni, sest muidu läheksid nad üle teiste konservatiivide leeri.

Orbáni otsusega lahkuvad Fideszi liikmed EPP parlamendifraktsioonist, mitte parteist endast. Fideszi liikmesus EPP-s peatati juba kahe aasta eest, mis tähendab, et ungarlased ei saanud esitada kandidaate EPP ametikohtadele ega osaleda koosolekutel. Formaalselt on ta aga ikka veel EPP liige.

Fideszi EPP-st väljaheitmisest on räägitud, aga selle üle hääletamiseks tuleks saadikud füüsiliselt kokku kutsuda, mis aga koroona tõttu ei ole võimalik. (AFP-AP-STT-BNS)

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused