Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

ÜRO hoiatab uue terrorismilaine eest veel enne selle aasta lõppu

-
06.08.2019
ISIS-e võitleja
© Scanpix

ÜRO julgeolekunõukogu hiljutise raporti kohaselt kujutavad äärmusislamistid mõningastest tagasilöökidest hoolimata kogu maailmale endiselt suurt ohtu. Raport viitab, et kalifaadiga on kokku liitunud ligi 30 000 välismaalast, kellest suur osa on endiselt elus ja võitlusvalmid.

„Lähitulevikus saab just nende tegutsemine olema rahvusvaheliseks mureallikaks,“ ütleb raport. „Mõned neist võivad liituda al-Qaidaga või mõne teise tekkiva terrorirühmitusega. Mõnedest saavad juhid või teiste radikaliseerijad.“

Raport põhineb ÜRO liikmesriikide rahvusvahelistel luureandmetel. Selles seisab, et ehkki Islamiriigi kalifaadil puudub praegu konkreetne geograafiline territoorium, on kalifaadist ja al-Qaida tegevusest tulenev oht endiselt reaalne ja lähitulevikus võib tulla ette uusi terrorirünnakuid.

Üheks suureks probleemiks on näiteks kaasvangide radikaliseerimine vanglates. Samuti kujutab endast ohtu esimeste vangistatud kalifaadivõitlejate vabadusse pääsemine.

„Deradikaliseerimiseks loodud programmid ei ole olnud väga tõhusad… Kõige ohtlikumad ja julmemad võitlejad, kelle vanglakaristus on pikem, esialgu küll veel ei vabane. Kuid nad on endiselt ohtlikud ja problemaatilised, seda nii vanglas kui ka väljaspool vanglamüüre,“ märgib raport.

Erinevatest Euroopa riikidest on Iraagi ja Süüria äärmusrühmitustega liitunud umbes 6000 kodanikku. Ligi kolmandik neist on langenud, kuid ülejäänud on endiselt Iraagi ja Süüria piirkonnas. Kaks tuhat on pöördunud tagasi Euroopasse.

Lääneriigid ei taha võtta tagasi oma Islamiriigi eest võidelnud kodanikke, sest peavad neid suureks ohuks, kuid ühtlasi puudub neil võimalus neid ka süüdi mõista.

Raporti kohaselt on Islamiriigil juurdepääs kuni 300 miljonile dollarile, mida kasutatakse propagandaks. „Kui kalifaadil tekib hea hetk ja võimalus investeerida välisoperatsioonidesse, siis suunatakse ressursid rahvusvaheliste rünnakute korraldamisse. Praegune paus rünnakutes ei kesta kaua, võimalik, et isegi mitte 2019. aasta lõpuni,“ seisab raportis.

Loe raporti orginaalteksti SIIT!