Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

ÜRO kutsub abistama Afganistani põllumehi – ja seda Talibani-riigis

28.08.2021
Afganistani põllumees.
© Scanpix

ÜRO esitas laupäeval palve aidata põua ja sõja tõttu hätta sattunud seitset miljonit Afganistani põlluharijat – jääb selgusetuks, kuidas rahvusvaheline abi jõuab Talibani hõivatud riigis põllumeesteni, ilma et sealt midagi kõrvale läheks.

Augusti keskel islamiliikumise Taliban võimu alla läinud Afganistani põllumajanduse olukorda raskendab ka koroonapandeemia, vahendab BNS.

ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) ütles, et põua tõttu enim kannatavad põllumehed on nende 14 miljoni afgaani hulgas, keda ähvardab toidupuudus ja kes vajavad kiiresti humanitaarabi.

“Põllumajandustoetust on kiiresti vaja, et saada jagu põua mõjust ning eelolevatel nädalatel ja kuudel  halvenevast olukorrast Afanistani maapiirkondades,” ütles FAO direktor Qu Dongyu.

Afganistanis on teine ränk põud kolme aasta jooksul ja ÜRO hoiatas sel nädalal, et nisujahu võib oktoobris otsa saada.

“Kui me ei suuda põuast kõige enam mõjutatud inimesi aidata, on paljud sunnitud oma majapidamised maha jätma ja ümber asuma,” ütles Qu.

See raskendab toidukriisi ja on täiendavaks ohuks Afganistani stabiilsusele, lisas ta.

FAO-l on Afganistanile põuaabi andmiseks vaja 15 miljonit eurot lisaraha.

Organisatsioon loodab aidata eeloleval talinisuhooajal 250 000 perekonda ehk umbes 1,5 miljonit inimest, aga rahanappuse tõttu suudetakse anda abi vaid 110 000 perele.

Kogu uudis on suur küsimärk – kes kindlustab, et see 15 miljonit jõuab abivajajate, mitte Talibani mulladeni.

Varem on USA tarninud Afganistani põllumeestele nitraatväetisi, kuid väidetavalt on osa neist läinud isevalmistatud lõhkekehade tootmiseks. Ka Aafrikast on teada, kuidas rahvusvaheline abi kaob korrumpeerunud ametnike ja sõjapealike taskutesse.