Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

ÜRO nõuab Poolalt Valgevenest tulnud “hübriidsõdalaste” vastuvõtmist

24.08.2021
Priviligeeritud, kes tohivad ka hübriidsõjas edasi liikuda.
© Scanpix

Rändesurve riikidele kasvab nii migrantide kui ka rahvusvaheliste organisatsioonide poolt – nõutakse vaid vastuvõtmist.

ÜRO pagulasamet keelitab Poolat võtma vastu tõenäoliselt Lähis-Idast pärit migrante, kes on juba üle kahe nädala lõksus Valgevene piiril.

Viimastel kuudel on tuhanded peamiselt Lähis-Ida migrandid tulnud ebaseaduslikult Valgevenest üle piiri Leetu, Lätti ja Poola.

Brüssel on veendunud, et rände taga on Valgevene soov maksta kätte Euroopa Liidu sanktsioonide eest, Poola on nimetanud seda hübriidrünnakuks EL-ile.

Poola on öelnud, et tema migrante sisse ei lase ja peaminister Mateusz Morawiecki on rõhutanud, et ei anna järele Valgevene diktaatori Aleksander Lukašenko väljapressimisele.

Umbes 30 migranti on jäänud laagrisse Valgevenes Poola Usnarz Górny küla lähedal.

“Kutsume Poola võime lubama nende inimeste ligipääsu oma territooriumile, andma viivitamatut arstiabi, juriidlist nõu ja psühholoogilist tuge,” ütles ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) esindaja Poolas Christine Goyer.

“1951. aasta pagulaskonventsiooni järgi, millele Poola on alla kirjutanud, ei tohi asüüli taotlevaid inimesi kunagi karistada, isegi mitte ebareeglipärase piiriületuse eest,” rõhutas ta.

UNHCR-i andmetel on lõksu jäänud inimesed pärit Afganistanist ja Iraagist ning vajavad arstiabi ja rahvusvahelist kaitset.

Poola valitsus on teatanud plaanist ehitada piirile 2,5 meetri kõrgune okastraataed, et migrandid tulevikus sisse ei pääseks.

“Riikidel on õigus hallata oma piiri rahvusvahelistele seadustele vastavalt, aga nad peavad austama inimõigusi, seal hulgas õigust taotleda varjupaika,” ütles UNHCR avalduses.

Nagu selgub, ei tohi ÜRO arvates migrante karistada isegi mitte ebaseadusliku piiriületuse pärast – tormake julgelt, kas hübriidsõjaga või ilma, vahet pole. (AFP-BNS-UU)