Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

ÜRO peasekretäri üleskutse haiguse ajaks sõjad lõpetada on õilis, kuid mõjub naeruväärsena

-
24.03.2020
Guterres võiks esimesena ära kutsuda Türgi tankid Süüriast. Pilt on illustratiivne.
© AFP/Scanpix

Inimkonna ajaloos on teada ainult üks sõdade ajutine lõpetamine, Kreeka olumpiamängude ajaks, tänapäeval aga mõjub selline pealtnäha ilus üleskutse naeruväärsena.

ÜRO peasekretär António Guterres tegi esmaspäeval üleskutse viivitamatuks ülemaailmseks relvarahuks, et kaitsta konfliktialade tsiviilelanikke koroonaviiruse pandeemia hävitustöö eest.

“Selle viiruse raevukus ilmestab sõja narrust,” ütles Guterres lühikeses kõnes ÜRO peakorteris. “See on põhjus, miks ma teen täna üleskutse viivitamatuks ülemaailmseks relvarahuks igas maailma nurgas.”

Süüria, mida on räsinud kümme aastat kestnud sõda, teatas esimesest COVID-19 juhtumist. Nakatumistest on teateid ka Kongo Demokraatlikust Vabariigist ja Afganistanist.

Eksperdid ja diplomaadid hoiatavad, et viirusepuhang konfliktipiirkondades, mis on sageli väga vaesed ja hapra tervishoiusüsteemiga, oleks katastroofiline.

“On tulnud aeg panna relvakonfliktid tallele ja keskenduda üheskoos tõelisele võitlusele elu nimel,” ütles Guterres. “Vaigistage relvad, peatage suurtükid, lõpetage õhurünnakud.”

Seda on vaja hädavajalike humanitaarkoridoride avamiseks, et toimetada neisse piirkondadesse elusid päästvat abi, lisas ta.

“Lõpetagem sõjahaigus ja võidelgem taudiga, mis laastab meie maailma. See algab sõdimise peatamisega kõikjal. Nüüd ja kohe,” lausus Guterres.

Guterres tegi eelmisel nädalal üleskutse globaalseks vastuseks pandeemiale, mistõttu oodatakse kolmapäeval ÜRO-lt ülemaailmse humanitaarabiplaani esitlemist ja fondi loomist viirusega võitlemiseks.

Maailmas sõditakse praegu väga paljudes riikides ja sõjad on nii usulised (Islamiriik, Boko Haram, Taliban), separatistlikud (Kamerun, mõned India osariigid, jt), võitlus võimu pärast (Lõuna-Sudaan, Liibüa jt), ideoloogilised sõjad (India maoistid, sissid Kolumbias) ja nii edasi.

Üks viimastest uudistest ütleb, et Nigeeria rahutus kirdeosas sai pühasõdalaste varitsusrünnakus armee konvoile surma vähemalt 70 sõdurit, ütlesid armee- ja julgeolekuallikad teisipäeval. Alustagu Guterres seega Nigeeria Boko Haramist.

Kui paljudeni selline üleskutse jõuab (džunglisõjad), kui paljud on sellega nõus (las vaenlane sureb haigustesse) ja kui paljud üldse ettepanekus inimlikkust näevad – sõdades on seda nagunii harva. Kui mõni ülestõusnute pool ehk lõpetakski sõja, siis türannid seda kindlasti ei teeks, või teeks seda, et vahepeal positsioone kindlustada.

Üleskutse teeb eriti mõttetuks see, et sõjad ju ongi tapatalgud, kus suurema osa ohvritest moodustavad süütud tsiviilelanikud, ja vahet pole, millesse nad surevad, kas kuulidesse või haigustesse – sõda sellest ei hooli. Kutsuda lõpetama sõda, et inimesed ei sureks haigustesse, kui nad surevad nagunii pommirahe all, on naiivne.

Seega ei maksa arvata, et ÜRO peasekretär tegi nüüd meeletult ilusa ja õilsa algatuse – pigem pani ta kirja linnukese, et on sõdade vastu võidelnud. Elu aga läheb edasi sama veriselt, nagu ta on kogu inimkonna ajaloo jooksul läinud. Seda enam, et äärmuslikumad vasakliberaalid kutsuvad nagunii inimkonda üles kliima nimel välja surema – sõjad ja haigused peaks ju neile meeltmööda olema.