Kõrge sotsialistist pagulasvoliniku Antonio Guterrese saamine ÜRO peasekretäriks ei tõota Euroopale midagi head

Maailm,
- Updated
UN-US-SYRIA-CONFLICT-REFUGEES-JOLIE-GUTERRES

ÜRO Peaassamblee kinnitas neljapäeval Portugali ekspeaministri António Guterrese maailmaorganisatsiooni järgmiseks peasekretäriks.

Guterres ütles, et tema suurimaks väljakutseks saab võitlus terrorismi ja kriisikolletega, samuti põgenike probleemide lahendamine ning senisest aktiivsem tegelemine “võõravihaga” arenenud riikides. Tema arvates peaks arenenud riigid sh Euroopa vastu võtma oluliselt rohkem põgenikke kui seni. Guterres oli Portugali Sotsialistliku Partei aktivist ja Sotsialistliku Internatsionaali asepresident aastast 1992.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ida-Euroopas loodeti, et järgmine peasekretär tuleb just nende riikiderühmast, sest idaeurooplane ei ole kunagi varem maailma esidiplomaadina tegutsenud. Tundub aga, et see ebaõiglus jätkub ning pagulaste ja majanduspõgenike laviinile Euroopasse ei tule niipea lõppu, vähemalt selle peasekretäri ajal. 

Peaassamblee 193 liikmesriiki võtsid vastu resolutsiooni, määrates Guterrese ametisse 1. jaanuaril algavaks viieaastaseks ametiajaks. Ta vahetab välja alates 2007. aastast ÜRO peasekretärina tegutseva lõunakorealse Ban Ki-Mooni

ÜRO Julgeolekunõukogu avaldas Guterresele järgmise ÜRO peasekretärina toetust 6. oktoobril ning saatis tema kandidatuuri peaassambleele kinnitamsieks.

Guterres oli aastail 1995-2002 Portugali peaminister ning töötas aastatel 2005-2015 ÜRO põgenikeagentuuri (UNHCR) juhina.

Guterrese valituks osutumine tuli mõnele ÜRO diplomaadile üllatusena, sest nad ei oodanud, et niivõrd otsekohene ja suure poliitilise kogemusega kandidaat suudab saada toetuse julgeolekunõukogu viielt alaliselt liikmelt: Hiinalt, Prantsusmaalt, USA-lt, Venemaalt ja Ühendkuningriigilt.

Võistlus ÜRO peasekretäri koha pärast algas 10 kandidaadiga, Euroopa Liidu bulgaarlasest eelarvevolinik Kristalina Georgieva esitati alles eelmisel nädalal. Ta sai kolmapäeval kaheksa negatiivset häält, kaks neist vetoõigusega riikidelt sealhulgas Venemaalt. Poliitikavaatleja Andres Kasekampi arvates võisid need riigid näha Ida-Euroopa kandidaadis ohtu oma positsioonile.  Kasekamp ütles intervjuus ERRle, et praegune valik pole kõige õnnestunum ja idaeurooplane saab sellele postile uuesti kandideerida alles paarikümne aasta pärast.

AFP – BNS- ERR- UU

FOTO: AFP/Scanpix – kaks kõrget ÜRO pagulasvolinikku Antonio Gueterres ja Angelina Jolie

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused