Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA eestlased on vastu ka San Francisco peakonsulaadi sulgemisele

10.10.2023
Lääneranna vallas ei tundu Eesti riiki kohal olevat. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Kui nädal tagasi esitasid 15 USA-Eesti võtmeorganisatsiooni ja üle 80 mõjuisiku avaliku pöördumise Eesti riigijuhtidele, kus palutakse ümber vaadata New Yorgi Eesti peakonsulaadi sulgemise otsus ja leida võimalus konsulaadi töö jätkamiseks, siis nüüd tehti samalaadne pöördumine ka San Francisco peakonsulaadi päästmise nimel.

USA lääneranniku eestlaste organisatsioonide kinnituse on nad sügavalt mures järgmisel aastal kavandatava Eesti peakonsulaatide sulgemise pärast New Yorgis ja San Franciscos. “Võib öelda, et Ameerika eestlased USA Eesti kogukondades ei ole kunagi nii üksmeelsed olnud.  Üldine seisukoht on, et otsus peakonsulaatidse sulgemise kohta on äärmiselt vastuoluline ja ei ole arvestatud selliste sammude mõjudega, mis hõlmavad Eesti riigi julgeolekut, Eesti ettevõtluse arengut ning Eesti kultuuri ja identiteedi jätkumist USA-s,” seisab USA eestlaste pöördumises San Francisco peakonsulaadi kaitseks.

San Francisco peakonsulaat avati 2019. aastal ja sai täielikult tegutsema hakata alles 2020. aastal. Selle lühikese aja jooksul on San Francisco peakonsulaat saanud oluliseks osaks Eesti elust San Francisco lahe piirkonnas ja ka kogu USA läänerannikul. Arendades lähedasi suhteid äri-, diplomaatia-, valitsus-, haridus- ja kultuurikogukondadega, on konsulaat asunud tõhusalt ära kasutama USA lääneranniku ainulaadseid võimalusi, seisab pöördumises.

“Oleme samavõrd mures ka New Yorgi peakonsulaadi plaanitava sulgemise pärast. Usume, et mõlema peakonsulaadi avatuna hoidmine on Eesti huvides. Konkreetsemalt kutsume välisministeeriumi üles andma oma investeeringutele San Francisco lahe piirkonnas ja läänerannikul aega küpsemiseks,” leiavad USA eestlased.

Allakirjutanud tõdevad, et väike riik peab oma ressursse targalt juhtima ja seadma oma prioriteedid. “Siiski usume, et kavandatav läänerannikult taandumine oleks lühiajaline lahendus, mis vähendab Eesti globaalset nähtavust ja mõju ajal, mil see on eriti suure tähtsusega. Kuigi aukonsulite töö on imetlusväärne ja vajalik, ei suuda nad täita kõiki täiskohaga tegutsevate välisministeeriumi töötajate ülesandeid. Oma kohalolekuga tõstavad need spetsialistid oluliselt Eesti rolli. Ajal, mil Euroopa ja Balti riikide julgeoleku rahalise toetamise otsuseid ei mõjuta ainuüksi Ameerika valitsusasutused, vaid ka rahva avalik arvamus, peab Eesti nähtav kohalolek konsulaadina kindlasti jätkuma. Arvame, et konsulaatide sulgemine praegusel hetkel on kahjulik Eesti rahvusvahelisele seisundile ja vastuolus Eesti Vabariigi julgeoleku huvidega,” seisab pöördumises. (BNS)

Loe ka EKRE nõuab valitsuselt New Yorgis asuva Eesti peakonsulaadi sulgemise otsuse tühistamist