Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA luure: Talibani naasmine ohustab edusamme naiste õiguste osas

-
05.05.2021
Seda väikest tüdrukut Kabulis president Kaljulaidi optimism küll ei päästa. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Hiljuti Afganistanis käinud president Kersti Kaljulaid esines hiljem väga kohatu avaldusega naiste saavutustest selles riigis, mis läks teravalt vastuollu ohtudega, mis kaasnevad nendele naistele seoses NATO lahkumisega pikalt sõdinud riigist. Viimased uudised kinnitavad Kaljulaidi optimismi kohatust.

Talibani naasmine võimule Afganistanis seab ohtu edusammud naiste õiguste osas, mis on tehtud pärast islamistide võimul eemaldamist pea kaks aastakümmet tagasi, hoiatas USA luureteenistus oma raportis.

Riikliku luurenõukogu aruande kohaselt ei ole talibite vaated muutunud sestsaadik, kui nad aastast 1996 kuni Ühendriikide invasioonini 2001 võimul olid. Tollal teostas Taliban oma fundamentalistlikke vaateid religioonile, keelates naistel õppida või töötada.

USA ja rahvusvaheliste vägede taandumine, mis peaks lõpule jõudma septembris, on toonud kaasa põhjendatud kartused, et Taliban naaseb täie jõuga. “Taliban on oma naiste õigusi piiravas lähenemises üldjoontes järjekindel ning pööraks tagasi suure osa viimase kahe aastakümne edusammudest, kui rühmitus võimu riigis tagasi saaks,” öeldakse raportis.

Selles märgitakse, et rühmituse juhtkond on vähe muutunud, kõnelustel ollakse paindumatud ja “rakendatakse rangeid sotsiaalseid piiranguid valdkondades, mis juba on nende kontrolli all”.

Mõned rühmituse liidrid on kohustunud austama naiste õigusi, kuid üksnes lähtudes  Talibani fundamentalistlikust šariaadi- või islami seaduste tõlgendusest.

“Kui Taliban Afganistanis taas domineeriks, siis on meie hinnangul ainus väljavaade nende naistele suunatud poliitika pehmendamiseks etniliste vähemuste võime hoida alal kohalikke erisusi ja tehnoloogilist arengut,” öeldakse raportis, viidates suuremale kokkupuutele maailmaga, mille afgaanid on tänu nutitelefonidele saanud.

Raporti autorite sõnul on viimase 20 aasta edusammud haprad ja tasakaalustamata, sõltudes suuresti rahvusvahelisest survest, mis osutab, et selline areng oleks pärast välisjõudude väljaviimist ohustatud ka ilma Talibani pingutusteta seda ümber pöörata.

Väline surve võib siiski jätkuvalt mängida oma rolli ning “Talibani soov välisabi ja legitiimsuse järele võib aja jooksul selle käitumist veidi pehmendada”, öeldakse raportis. Ent kui rühmitus peaks võimule naasma, saab selle esmaseks prioriteediks laiendada kontrolli omaenda tingimustel.