Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA nõuab Ungari rahvusliku poliitiku monumendi eemaldamist

17.12.2015
homan

USA, Kanada ja Iisraeli saadikud liitusid pühapäeval paarsada inimest kokku toonud protestiga Teise maailmasõja aegse Ungari religiooni- ja haridusministri Bálint Hómani monumendi avamise vastu, teatab The Guardian.

100 000 elanikuga Székesfehérvári linnas avatakse 29. detsembril, Hómani 130. sünniaastapäeval tema elusuuruses pronkskuju. Kuna Hóman kuulus Teise maailmasõja ajal Saksamaaga koostööd teinud Noolristi parteisse, ärritab see mitmeid lääneriike.

“Avalikult antisemiitlikule ja fašistlikule poliitikule ei tohiks kusagil selles riigis kunagi monumenti püstitada,” teatas Andras Heisler, Ungari juudikogukonna esimees. “Sellele kujule ei ole mingit vabandust, me ei anna selle koha pealt järele.”

Bálint Hóman oli Ungari ajaloolane, kes oli aastail 1932–1938 ja 1939–1942 religiooni- ja haridusminister. Pärast sõda mõistis Ungari kommunistlik valitsus ta eluks ajaks vangi, kus ta 1951. aastal suri.

6. märtsil 2015 rehabiliteeriti Hóman Budapesti kohtu poolt kui õigusvastaselt represseeritu. Seejärel otsustas Székesfehérvári linn püstitada talle monumendi.