USA pommitajad Korea poolsaare kohal

US North Korea Tensions

USA saatis pühapäeval Korea poolsaare kohale kaks ülehelikiirusega pommitajat vastureaktsioonina Põhja-Korea hiljutise teise mandritevahelise ballistilise raketi (ICBM) katsetusele. Lisaks kinnitas USA, et on viinud läbi edukaid katsetusi Alaskas asuva raketikaitseüsteemi juures.

Analüütikute sõnul näitab reedel toimunud Põhja-Korea ICBM katsetuste andmete analüüs, et uue relva kasutusele võtmisel asub osa USA maismaast, sh Los Angeles ja Chicago nüüdsest Pyongyangi rakettide lennuulatuses.

USA asepresident Mike Pence ütles pühapäeval oma Eesti visiidi ajal, et USA ning tema liitlased kavatsevad tugevdada survet Põhja-Koreale, et teha lõpp riigi tuumaprogrammile.

„Jätkuvad provokatsioonid kuritegeliku Põhja-Korea režiimi poolt ei ole vastuvõetavad ning USA kavatseb jätkata teiste regioonis ja kogu maailmas asuvate riikide toetuse koondamist, et tugevdada Põhja-Korea isolatsiooni nii majanduslikult kui ka diplomaatiliselt,“ ütles Pence. „Strateegilise kannatlikkuse aeg on läbi saanud. USA president juhib riikide koalitsiooni, mis avaldab Põhja-Koreale survet kuni Põhja-Korea on sunnitud lõplikult loobuma oma tuuma- ja raketiprogrammist.“

„Jutustamise ajad on läbi,“ kinnitas ühes oma avalduses ka Nikki Haley, USA saadik ÜRO juures. Haley sõnul annaks nõrk resolutsioon Põhja-Korea liidrile Kim Jong Unile signaali, nagu ei oleks rahvusvaheline üldsus valmis talle väljakutset esitama ja nimetas riikidest konkreetselt Hiinat, kes Põhja-Korea suurima kaubanduspartnerina peaks kiiremas korras oma poliitikat muutma.

Jaapani peaminister Shinzo Abe kinnitas, et vestles president Donald Trumpiga telefoniteel esmaspäeva hommikul ja ta nõustus uute Põhja-Korea vastaste sammudega.

USA on suhete teravnemisel Põhja-Koreaga saatnud varem korduvalt regiooni võimsaid sõjalennukeid. Sel aastal on B-1 pommitajad lennanud Lõuna-Korea kohal mitu korda, seda vastureaktsioonina Põhja-Korea raketikatsetustele ja ka vastusena Põhja-Koreas vangistuses hoitud USA tudengi surmale kuu aega pärast seda, kui too oli vangistusest vabastatud.

4. juulil esmakordselt testitud ICBM on Pyongyangi poolt sel aastal katsetatud relvadest kõige võimsam.

Allikas: Townhall    Tõlkis ja refereeris Triin van Doorslaer

FOTO: AP/Scanpix

 

Kommentaarid