Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA riigisekretär Mike Pompeo Münchenis: jutud Atlandi-ülese liidu surmast on ülimalt liialdatud

17.02.2020
USA riigisekretär Mike Pompeo Münchenis esinemas.
© AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriikide riigisekretär Mike Pompeo kutsus nädalavahetusel Münchenis toimunud 56. rahvusvahelisel julgeolekukonverentsil Euroopa riike üles lõpetama USA süüdistamist rahvusvahelise kogukonna n-ö hülgamises ja selgitas, et NATO ei ole mitte nõrgenenud, vaid on president Trumpi nõudmiste tõttu muutunud hoopis tugevamaks.

Townhall vahendab, et Pompeo kutsus konverentsil osalejaid olema tõelised realistid: „Viimase paari aasta jooksul olen ma näinud, me kõik oleme näinud, kuidas demokraatlikud liidrid on seadnud küsimuse alla Ameerika pühendumuse Atlandi-ülesele liidule ja Ameerika rolli maailmaareenil. Ma olen täna hommikul siin, et tuua välja fakte. Nimetatud väljaütlemised ei peegelda mingil olulisel moel reaalsust. Mul on hea meel teatada, et jutud Atlandi-ülese liidu surmast on ülimalt liialdatud.“

Pompeo tsiteeris erinevaid Lääne liidreid ja viitas veenvate näidete abil, kuidas USA tegeleb endiselt maailmaliidrina terve hulga probleemide lahendamisega, nagu näiteks süsinikdioksiidi emissioonide vähendamine, võitlus ISISega, võitlus terrorismiga, demokraatia tugevdamine, Venemaa agressioonidega võitlemine, Hiina vaoshoidmine jne.

„USA on koos oma liitlastega võtnud ette äärmiselt olulise sammuna NATO tugevdamise ida suunal. Me oleme tugevamad, kui töötame ühiste julgeolekueesmärkide saavutamiseks koos,“ ütles Pompeo.  „Lääs võidab. Vabadus ja demokraatia võidavad. Ja siin ei pea ma silmas mitte ainult geograafilisi rahvaid. [—] Räägime kõigist rahvastest – kõigist rahvastest, kes võtavad omaks austuse isikuvabaduse, vaba ettevõtluse ja rahvusliku suveräänsuse vastu,“ jätkas Pompeo.

Ta selgitas ka, kuidas suveräänsus ja piiride kaitsmine toetavad läänelikke väärtusi, kaitsevad kodanikke ja edendavad koostööd. „Me kaitseme oma piire, et meie rahvas oleks kaitstud, et inimesed saaksid uskuda Jumalat, teha tööd ja muuta meie riigid tugevaks ning suureks ilma probleemideta. Me austame iga riigi õigust ajada oma asju nii, nagu nemad on otsustanud, seda niikaua, kuni nad ei ürita sekkuda meie iseseisvusesse ega kahjustada meie sõpru,“ ütles ta.

„Kutsume teisi riike üles kaitsma inimväärikust, sest me usume võõrandamatutesse õigustesse. Me toetame iseseisvaid rahvaid. Meie ühine – meie ühine – militaarprojekt on kaitseorganisatsioon. Me ei sekku teiste riikide valimistesse.“ Ta kinnita ühtlasi, et rahvaste iseseisvuse austamine on edu saladus ja selle alus. Lisaks tuletas Pompeo Lääne liidritele meelde, et Venemaa või Hiina survele järgi andmine võib küll tunduda lihtsama valikuna, kuid on samm vales suunas, kuna ohustab globaalset stabiilsust.

„Räägime territoriaalsest terviklikkusest, või pigem, riikidest, kes seda millekski ei pea. Venemaa on okupeerinud Krimmi ja osa Ida-Ukrainast ning Gruusiast. Iraan tulistab rakette Saudi naftarajatiste peale ja tema väed on Iraagis, Liibanonis, Süürias, Jeemenis. Hiina sekkub Vietnami, Filipiinide ja Indoneesia majandustegevusse. Ja praeguseks on Hiinal olnud piiri- või meretülisid pea kõigi oma naaberriikidega,“ rääkis Pompeo.

„Ma tean, et oma suveräänsuse eest seismine nõuab ohverdusi ja julgust,“ ütles Pompeo. „Aga nimetage mulle kasvõi ükski kord ajaloos, mil võidukaks osutusid nõrgad ja alandlikud?“

Allikas: Townhall