USA riigisekretär Mike Pompeo Münchenis: jutud Atlandi-ülese liidu surmast on ülimalt liialdatud

Maailm,
©AFP/Scanpix
USA riigisekretär Mike Pompeo Münchenis esinemas.

Ameerika Ühendriikide riigisekretär Mike Pompeo kutsus nädalavahetusel Münchenis toimunud 56. rahvusvahelisel julgeolekukonverentsil Euroopa riike üles lõpetama USA süüdistamist rahvusvahelise kogukonna n-ö hülgamises ja selgitas, et NATO ei ole mitte nõrgenenud, vaid on president Trumpi nõudmiste tõttu muutunud hoopis tugevamaks.

Townhall vahendab, et Pompeo kutsus konverentsil osalejaid olema tõelised realistid: „Viimase paari aasta jooksul olen ma näinud, me kõik oleme näinud, kuidas demokraatlikud liidrid on seadnud küsimuse alla Ameerika pühendumuse Atlandi-ülesele liidule ja Ameerika rolli maailmaareenil. Ma olen täna hommikul siin, et tuua välja fakte. Nimetatud väljaütlemised ei peegelda mingil olulisel moel reaalsust. Mul on hea meel teatada, et jutud Atlandi-ülese liidu surmast on ülimalt liialdatud.“

Pompeo tsiteeris erinevaid Lääne liidreid ja viitas veenvate näidete abil, kuidas USA tegeleb endiselt maailmaliidrina terve hulga probleemide lahendamisega, nagu näiteks süsinikdioksiidi emissioonide vähendamine, võitlus ISISega, võitlus terrorismiga, demokraatia tugevdamine, Venemaa agressioonidega võitlemine, Hiina vaoshoidmine jne.

„USA on koos oma liitlastega võtnud ette äärmiselt olulise sammuna NATO tugevdamise ida suunal. Me oleme tugevamad, kui töötame ühiste julgeolekueesmärkide saavutamiseks koos,“ ütles Pompeo.  „Lääs võidab. Vabadus ja demokraatia võidavad. Ja siin ei pea ma silmas mitte ainult geograafilisi rahvaid. [—] Räägime kõigist rahvastest – kõigist rahvastest, kes võtavad omaks austuse isikuvabaduse, vaba ettevõtluse ja rahvusliku suveräänsuse vastu,“ jätkas Pompeo.

Ta selgitas ka, kuidas suveräänsus ja piiride kaitsmine toetavad läänelikke väärtusi, kaitsevad kodanikke ja edendavad koostööd. „Me kaitseme oma piire, et meie rahvas oleks kaitstud, et inimesed saaksid uskuda Jumalat, teha tööd ja muuta meie riigid tugevaks ning suureks ilma probleemideta. Me austame iga riigi õigust ajada oma asju nii, nagu nemad on otsustanud, seda niikaua, kuni nad ei ürita sekkuda meie iseseisvusesse ega kahjustada meie sõpru,“ ütles ta.

„Kutsume teisi riike üles kaitsma inimväärikust, sest me usume võõrandamatutesse õigustesse. Me toetame iseseisvaid rahvaid. Meie ühine – meie ühine – militaarprojekt on kaitseorganisatsioon. Me ei sekku teiste riikide valimistesse.“ Ta kinnita ühtlasi, et rahvaste iseseisvuse austamine on edu saladus ja selle alus. Lisaks tuletas Pompeo Lääne liidritele meelde, et Venemaa või Hiina survele järgi andmine võib küll tunduda lihtsama valikuna, kuid on samm vales suunas, kuna ohustab globaalset stabiilsust.

„Räägime territoriaalsest terviklikkusest, või pigem, riikidest, kes seda millekski ei pea. Venemaa on okupeerinud Krimmi ja osa Ida-Ukrainast ning Gruusiast. Iraan tulistab rakette Saudi naftarajatiste peale ja tema väed on Iraagis, Liibanonis, Süürias, Jeemenis. Hiina sekkub Vietnami, Filipiinide ja Indoneesia majandustegevusse. Ja praeguseks on Hiinal olnud piiri- või meretülisid pea kõigi oma naaberriikidega,“ rääkis Pompeo.

„Ma tean, et oma suveräänsuse eest seismine nõuab ohverdusi ja julgust,“ ütles Pompeo. „Aga nimetage mulle kasvõi ükski kord ajaloos, mil võidukaks osutusid nõrgad ja alandlikud?“

Allikas: Townhall

Kommentaarid

4 commentsOn USA riigisekretär Mike Pompeo Münchenis: jutud Atlandi-ülese liidu surmast on ülimalt liialdatud

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Ega USA`d polegi milleski süüdistada need väikesed asjad ainult – sissetung suveräänsetesse riikidesse,valitsusvastaste ja igasugu terroristide rahastamine
  koos relvade tarnimisega ja seda kõike segaduste tekitamiseks maailma erinevates riikides jne.Kes aga julgeb vastu hakata siis kohe huumansed sanktsioonid ja seda ka oma liitlaste suhtes.

 • Avatar

  Suurriikidel ei ole maailmas sõpru. On vaid huvid. Ka liitlased on liitlasteks ainult seni kuni see on kasulik mõlemale poolele. Nii olid USA ja NSVL liitlasteks seni kuni tuli võidelda Saksamaa vastu. Juba mõni aasta hiljem said neist surmavaenlased. Kas reaalses maailmas tuleks oma riigi geopoliitilisi ja majanduslikke huve järgida ka väikeriikidel, nagu seda on Eesti, on meie valitsusele ja poliitikutele mõtlemise koht.

  • Avatar
   Aleksander

   See, millist hinda tuli EW kodanikel maksta selle eest, et Eestil ei olnud 1939-40 isegi formaalseid liitlasi võiks ikka teada. Ja kui mingil põhjusel veel ei tea, siis on veel elus inimesi kellelt võib järgi uurida. Pigem oli anomaalia, et USA ja CCCP olid teise ilmasõja ajal liitlased. See, et nad peale sõda vaenurööbastele tagasi pöördusid oli ideoloogiline normaalus.

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused