Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA senat toetas terrorirünnakute eest Saudi Araabia hagemise võimaldamist

28.09.2016
ob

USA senat otsustas kolmapäeval tühistada USA presidendi veto, millega riigipea peatas eelnõu, mis lubaks 2001. aasta 11. septembri terrorirünnaku ohvritel ja nende pereliikmetel kaevata kohtusse USA-vastaste terrorirünnakute toetamises kahtlustatud välisriigi valitsust.

Riigipea veto tühistamist pooldas 97 ja vastu oli üks senaator. Ainsaks vastaseks oli senati vähemusliider demokraat Harry Reid.

Presidendi veto tühistamiseks läheb vaja nii esindajatekojas kui ka senatis kahekolmandikulist enamust.

Esindajatekoja hääletust on oodata kolmapäeval. Kui esindajatekoda samuti pooldab riigipea Barack Obama veto tühistamist, siis saab eelnõust seadus.

Presidendi sõnul tunneb ta kaasa 9/11 rünnakus hukkunute perekondadele ja nende soovile leida õiglust. Samas oleks eelnõu “kahjulik USA riiklikele huvidele” ning viiks hagide esitamiseni USA või Ameerika ametnike vastu tegude eest, mida sooritavad relvarühmitused, mida USA kas toetab, relvastab või välja õpetab, ütles Obama eelmisel nädalal.

Praeguseks pole selge, kas Valge Maja on suutnud koguda piisavalt hääli veto tühistamise läbikukkumiseks. Veto tühistamine oleks suur hoop Obama valitsusele, mille vetosid pole seni kummutatud.

Dokumendi vastu teeb jõuliselt lobitööd Saudi Araabia, kust oli pärit 15 rünnaku sooritanud 19 lennukikaaperdajast. Veel hiljutiseni salastatutest dokumentidest selgus, et USA luure kahtlustas mitmel korral seost kaaperdajate ja Saudi valitsuse vahel.