Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

USA Ülemkohus peab ohtlikuks olukorda, kus abordipooldajad survestavad kohtunikke jõuliste aktsioonidega

-
09.05.2022
Abordipooldajad Ülemkohtu ees.
© Scanpix

USA ülemkohtu kohtunik Clarence Thomas kommenteeris reedel pahameeletormi, mis järgnes nädal varem Roe vs Wade kohtuotsuse muutmise mustandi lekitamisele. Nimetatud kohtuotsusega reguleeriti 1973. aastal abordiõigus USAs üleriigiliselt ja selle tagasivõtmine annaks abordiga seotud õigused uuesti osariikidele. Thomase sõnul ei tohiks riiklikud institutsioonid lasta end suruda olukorda, kus nad langetavad otsuseid inimeste valjuhäälse nõudmise järgi.

6. mail Atlantas õiguskonverentsil kõneledes taunis Thomas austuse vähenemist kõrgeima kohtu vastu ja viitas selgelt protestidele, mis puhkesid pärast Roe vs Wade kohtuotsuse muutmise mustandi leket. Thomase sõnul on inimesed ühiskonnana „sattunud sõltuvusse konkreetsete tulemuste tahtmisest ega suuda enam leppida tulemustega, mis neile ei meeldi“.

„Me ei tohi olla institutsioon, mida survestatakse langetama oodatud otsuseid. Selle nädala alguses toimunud sündmused on selle sümptom,“ lisas ta.

Roe vs Wade otsuse mustandi avalikkuse ette jõudmise järel korraldati ülemkohtu hoone eest mitmeid protesti- ja vastuprotestiaktsioone. Tegemist on olnud valjuhäälsete, kuid siiani suuresti rahumeelsete protestidega, ehkki väidetavalt on abordipooldajatest aktivistid rünnanud elupooldavaid kirikuõpetajaid. Politsei on vägivalla puhkemise ennetamiseks ümbritsenud ülemkohtu hoone kõrgete barrikaadida.

Atlanta konverentsil esinedes viitas Thomas mitmel teiselgi korral möödunud nädala „kahetsusväärsetele sündmustele“ ja tundis muret austuse kadumise pärast õigusriigi ja selle institutsioonide vastu. „See ennustab vabale ühiskonnale halba,“ ütles ta Washingtoni Posti andmetel.

Thomase sõnul ei tohi olla nii, et institutsioonid „langetavad ainult otsuseid, mis on oodatud, vastasel korral hakatakse neid survestama“. Ta avaldas ka muret noorte „erineva suhtumise“ pärast institutsioonidesse ja seadustesse, viidates sellele, et praeguste noorte austus kohtu ja teiste oluliste õigusriigi institutsioonide vastu erineb varasemate põlvkondade omast.

USA ülemkohus on kinnitanud, et avalikkuse ette lekkinud dokument on autentne, kuid nimetas seda mustandiks. Vastav otsus langetatakse ilmselt juunis.

Allikas: Epoch Times