Utrechti džihadistid on seotud rühmitusega Kalifaatstaat

Maailm,
©Scanpix
Trammitulistamine Utrechtis

Teisipäeval arreteeris Hollandi politsei veel ühe kahtlusaluse, keda seostatakse Utrechtis toimunud tulistamisega, milles hukkus kolm ja sai vigastada viis inimest. Varasemalt kinnipeetud kaks meest aga on nüüdseks kindlate tõendite puudumisel vabastatud. Endiselt on vahi all peamine kahtlusalune Gökmen Tanis.

De Telegraaf kirjutab ühtlasi, et Gökmen T. ja tema pere võivad olla seotud Saksa-Türgi džihadistide liikumisega Kalifaatstaat, millel on juba pikemat aega liikmeid ka Utrechtis.

Gökmen T. kaks vanemat venda on naabrite sõnul väga vagad islamiusulised. Mõnede allikate andmetel käis vanim vendadest harjutamas võitluskunsti ja relvakäsitsemist Tšetšeenias ja ta olevat seotud liikumisega Kalifatstaat.

Flaami džihaadieksperdi Peter Velle sõnul on Utrechtis nimetatud äärmusliikumise kohta juba mõnda aega infot liikunud. Peter Velle tegeleb džihadistide võrgustike uurimisega, muuhulgas ka Kalifatstaati ja selle seotusega IS-i ja Al-Qaedaga.

Liikumine Kalifatstaat on Saksamaal laialdaselt levinud. Hollandis on nad kinnitanud kanda Utrechtis ja Ossis, kus elab mitmeid Metin Kaplani järgijaid. Metin Kaplan ehk Kölni kaliif, nagu teda kutsuti, oli Kalifatstaati radikaalne juht kuni ta 2005. aastal Türgis eluks ajaks vangi mõisteti. Aastast 2001 on Kalifatstaat Saksamaal keelatud liikumine, kuid tegutseb endiselt edasi põranda all.

Utrechtis on teada vähemalt kolm inimest, kes avalikult oma seotust Kalifatstaatiga tunnistavad. Nende Facebooki lehtedel võib näha pilte, kus nad poseerivad liikumise lippude ja sümbolitega. Üks neist – Gökmen T. venna taksofirma kaasomanik – on jaganud ka džihadistide üleskutseid ja IS-i lippudega pilte.

Fotodelt on näha, et antud isikud on käinud Saksamaal ja osalenud džihadistide kogunemistel ning protestiaktsioonidel. Nad poseerivad piltidel koos Kalifatstaati juhtisikutega.

„Kalifatstaat on liikumine, mille eesmärgiks on kehtestada islamiriik ja šariaadiseadused,“ ütles Velle. „Julgeolekuteenistused hoiavad neil hoolega silma peal.“

Peter Velle viitas ka sellele, et üks liikumise juhtfiguuridest, Bernhard Falk, tegutses varem aktiivselt ühes vasakäärmuslaste terrorirühmituses. Ta korraldas Saksamaal mitmeid rünnakuid, kuid pärast vanglast vabanemist pöördus ta islamiusku. Pärast seda on ta seotud erinevate džihadistide liikumistega. „Näiteks on ta olnud ühenduses ühe Kölni pommivalmistajaga, kes tegeleb muuhulgas ka mürgise riitsinusega katsetamisega,“ ütles Velle.

Allikas: De Telegraaf

Refereeris Triin van Doorslaer

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused