Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Uudisteportaali Index.hu ümber toimuv on järjekordne laimurünnak Ungari valitsuse vastu

-
30.07.2020
Index.hu on sõltumatu uudisteportaal, mille siseasjad puhuti liberaalse opositsiooni poolt laimavaks riigi-poolse sekkumise süüdistuseks.
© Scanpix

Ungari vastu on alustatud uut laimukampaaniat seoses internetiportaali Index peatoimetaja vallandamisega. Ungari saatkond Eestis saatis Uutele Uudistele teabelehe, milles selgitatakse olukorda veidi täpsemalt.

„Ungari juhtiva uudisteportaali Index.hu peatoimetaja vallandati portaali omaniku otsusel, mille järel lahkus protestiks ametist ligi 80 ajakirjanikku. Ungari opositsioon väidab aga ekslikult, et tegemist on Ungari valitsuse poolse poliitilise sekkumisega.

Tegelikkuses oli vallandamine seotud eraettevõtja äriotsusega ja Ungari valitsus hoidub selliste sammude kommenteerimisest.

Mis juhtus?

Index.hu Ltd, mille omanduses Ungari uudisteportaal on, on täielikult eraomanduses aastast 2017.

21. juuni paiku avaldati info, et omanik plaanib portaalis suuremaid ümberkorraldusi, suurendamaks selle tasuvust. Hiljem arvas Index.hu Ltd juhatuse esimees – omaniku nimel – juhatusest välja portaali peatoimetaja, seda oluliste ärisaladuste lekitamise tõttu konkureerivale portaalile ning sellega kaasneva usalduse kaotuse tõttu. Kuu aega hiljem otsustas juhatuse esimees peatoimetaja vallandada.

Toimunud vallandamise järel lahkus töölt enam kui 80 ajakirjanikku, mis tekitas suurt vastukaja ja tõi kaasa opositsiooni süüdistused, justkui oleks kõik need sündmused toimunud poliitilise sekkumise tagajärjel.

Alusetud süüdistused vs reaalsus

Ereettevõtted tegutsevad Ungaris vabalt ja teevad oma äriotsuseid iseseisvalt. Index.hu puhul alustati ettevõttesisest debatti seoses portaali tulevikuga, mis ajendas juhtkonda langetama teatud otsuseid. Eraomanduses oleva uudiseportaali peatoimetaja vallandamine oli ettevõttesisene otsus, mis puudutab ainult ettevõtte juhtkonda.

Ungari valitsus hoidub selliste eraotsuste kommenteerimisest, kuna see ei kuulu valitsuse kohustuste hulka. Ungari opositsioon aga kasutab toimunut taas valitsuse ründamiseks, väites, nagu oleks tegemist poliitilise sekkumisega, „demokraatia lõpuga“ jne. Nagu sageli varem, on ka praegused süüdistused alusetud ning nende tõestuseks ei ole ühtegi fakti.

Praegune opositsiooni poolne naeruväärne süüdistamine ja hüsteeria meenutab hiljutist pahatahtlikku valeuudiste kampaaniat Covid-19 pandeemia eriolukorra ajal, mil väideti, et Ungari parlamendi töö on peatatud, ehkki parlament jätkas istungitega kogu pandeemia aja.

Tegemist on selge näitega, kuidas Ungari valitsust õigusriigi põhimõtete rikkumises süüdistajatel hakkavad argumendid otsa saama ja nad püüavad meeleheitlikult teha valitsust vastutavaks eraettevõtte sisemiste otsuste eest.“