Uurimisrühm: nuhkvara kasutamine Kataloonia iseseisvuslaste peal on laialdane

Maailm,
©Scanpix
Kataloonia on juba pikalt üritanud Hispaaniast iseseisvuda ja on selle eest kaela saanud massirepressioonid. Pilt on illustratiivne.

Samal ajal kui Brüssel süüdistab Poolat ja Ungarit õigusriigi põhimõtete rikkumises, pole kordagi esitatud samu süüdistusi Hispaaniale, kes surub ebademokraatlikult maha iseseisvusliikumist Kataloonias.

Hispaania kirdeosas asuvas Kataloonias on kümnete iseseisvusmeelsete liidrite ja tippametnike telefone pealt kuulatud vastuolulise nuhkvara abil, mis on kättesaadav vaid valitsustele, ütles esmaspäeval küberjulgeoleku õiguste alane mittetulundusühing.

Toronto ülikooliga seotud uurimisrühma Citizens Lab (i.k. – kodanike labor) teatel leidis nende korraldatud suuremahuline analüütiline juurdlus koostöös Kataloonia kodanikuühiskonna ühendustega, et vähemalt 65 inimest jälgiti või nende telefone nakatati niinimetatud “palgasõdur-nuhkvaraga”, mida müüvad kaks Iisraeli ettevõtet, NSO Group ja Candiru.

Kataloonia jõupingutused lüüa lahku Hispaaniast on olnud pikka aega erinevate valitsuste jaoks pinnuks silmas.

NSO nuhkvara Pegasus on kasutatud laialdaselt maailmas inimõiguslaste, ajakirjanike ja isegi katoliku kiriku vaimulike telefonidesse ja arvutitesse sisse piilumiseks.

USA föderaalvõimud on seadnud Iisraeli firmale ekspordilimiidid, süüdistades NSO-d rahvusteülestes repressioonides. Samuti on mitmed tehnoloogiahiiud kaevanud NSO kohtusse.

Citizens Lab märkis, et nende juurdlus Pegasuse ja Candiru – NSO-st lahkunud töötajate loodud teise Iisraeli firma – arendatud nuhkvara kasutamise kohta Hispaanias sai alguse 2020. aasta keskpaigas, kui avalikkuseni jõudsid mõned juhtumid, mille puhul oli nuhkvaraga sihikule võetud mitu Kataloonia iseseisvust toetavat tipp-poliitikut ja -ametnikku.

MTÜ teatel ei suutnud nad tuua kinnitatud tõendusmaterjali, mis seoks häkkimise ühe konkreetse ametkonnaga. “Sellele vaatamata viitab ulatuslik kaudne tõestusmaterjal tugevale seosele ühe või mitme ametkonnaga Hispaania valitsuse sees,” märkis Citizens Lab oma veebiküljel.

Hispaania siseministeerium teatas, et ükski nende ministeeriumi osakond ega ka riigipolitsei või tsiviilkaardi alla kuuluvad õiguskaitseorganid ei ole iialgi olnud sidemetes NSO-ga ning seetõttu ei ole hankinud endale ka nende teenuseid.

Ministeeriumi avaldusest selgub, et Hispaanias korraldatakse kõik sidepidamise sekkumised vastavuses kohtulike määrustega ning täielikult seadust austades.

Pegasus tungib sügavale telefoni, otsides sealt üles isiklikke ja asukoha-põhiseid andmeid, võttes kontrolli nutitelefonide mikrofonide ja kaamerate üle.

Uurijad on tuvastanud mitmeid juhtumeid, kus NSO Groupi tööriistad kasutavad niinimetatud “nullkliki” põhimõtet, mis tähendab, et telefone on võimalik nakatada nuhkvaraga ilma kasutajapoolse tegevuseta.

Sihikule võetud inimeste seas oli vähemalt kolm Euroopa seadusandjat, kes kuuluvad Kataloonia iseseisvusmeelsetesse erakondadesse, kaks tuntud iseseisvusmeelse kodanikuühiskonna ühenduse liiget, mitmed eelnimetatud inimestega seotud advokaadid ja erinevatel tasanditel töötavad valitud ametite esindajad, seal hulgas kolm endist regionaalset presidenti, kaasa arvatud Quim Torra, kui ta oli ametis.

Praegune Kataloonia valitsuse president Pere Aragonès, kelle telefon oli Citizens Labi andmetel samuti nakatatud, kui ta töötas Torra asetäitjana aastail 2018-2020, ütles, et “massiivne spionaažioperatsioon Kataloonia iseseisvusluse vastu on õigustamatu häbitegu ning rünnak põhiõiguste ja demokraatia vastu”.

Aragonès ütles reas säutsudes oma Twitteri-kontol, et kuna nuhkvara saavad vaid omandada riiklikud üksused, siis tuleb Hispaania valitsusel jagada selgitusi.

“Ükski vabandus ei ole vastuvõetav,” kirjutas ta. “Kodanike, juristide või kodanikuõiguste aktivistide järele luuramine on punane joon.”

Hispaania kaitseministeerium, mille alla kuuluvad nii riigi relvajõud kui luureteenistused, ning ka peaministri büroo ei vastanud koheselt The Associated Pressi küsimustele.

AP – Baltic News Service

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused