Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Uuring: Covid-19 deltatüvi vähendas järsult vaktsiinide tõhusust

-
08.11.2021
Vaktsiinid
© Scanpix

Ameerika Ühendriikides hiljuti läbiviidud uurimuse tulemused näitasid, et kõigi kolme seal kasutusel oleva COVID-19 vaktsiini kaitse vähenes kuue kuu järel 35-85% ja oli seotud delta tüve levimisega. Uurimus, milles osales ligi 800 000 inimest, näitas, et märtsis, mil delta tüvi Ameerikas levima hakkas, olid kõik kolm vaktsiini oma tõhususelt enam-vähem ühel tasemel, kuid järgneva kuue kuu jooksul nende kaitse langes.

Märtsis oli Moderna kahe doosiga süstitud inimese kaitse 89%, septembris aga ainult 58%. Pfizer-BioNTech vaktsiini puhul olid samad näitajad vastavalt 87% ja 45%. Kõige enam langes Johnson & Johnsoni (Janssen) vaktsiini kaitse – 86 protsendilt 13 protsendile.

Ajakirjas Science avaldatud uurimus näitas, et ka COVID-19 surmade ärahoidmisel oli kolme vaktsiini tõhusus erinev. Moderna kahe doosiga vaktsineeritud 65-aastastel ja vanematel, kes haigestusid raskelt, oli haiguse surmaga lõppemise tõenäosus 76% väiksem kui samas vanuses vaktsineerimata inimestel. Pfizer-BioNTech vaktsiini puhul oli sama protsent 70, Johnson & Johnsoni puhul 52%. Kuue kuu möödudes oli aga ka see kaitse vähenenud.

Kui Moderna või Pfizeri vaktsiini saanutele soovitatakse teha nn tõhustusdoos kuue kuu möödudes, siis Jansseni vaktsiini saanutele soovitab USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskus uue süsti tegemist juba nelja kuud möödudes.

Uurimuses järeldati, et vaktsiinide mõju vähenemise põhjuseks oli peamiselt delta tüve levimine.

Sarnaseid tulemusi on näidanud ka teised uurimused, ehkki mõnel puhul on järeldatud, et lisaks uutele tüvedele on vaktsiinide mõju vähenemise põhjuseks ka see, et immuunsüsteemi kaitsevõime SARS-CoV-2 vastu ajapikku lihtsalt kaob.

Allikas: Los Angeles Times