Uus julgeolukualianss sündimas: USA ja Ida-Euroopa peavad tõrjuma nii islamismi kui ka Venemaa?

Maailm,
- Updated

Trumpi fundamentaalne kõne Varssavis pani paika uue julgeolekuarhitektuuri alused kaasaegses Euroopas. NATO ja artikkel viis jäävad küll kehtima kõikidele liikmetele, kuid Lääne-Euroopa riigid peavad selleks kõvasti panustama. Trumpi põhiliitlasteks Euroopas saavad aga eeskätt endised idabloki riigid nagu Poola, Ungari, Tšehhi, Sloveenia, Horvaatia, Rumeenia ja Balti riigid.

Trumpi kõnes Kolme mere riikide tippkohtumisel, kus osales ka Eesti president Kaljulaidi näol, oli palju nüansse, mis rõõmustavad Euroopa uusparempoolseid ja rahvuslikkonservatiivseid jõude. Näiteks taunis Trump Euroopa Liidu liigset ületsentraliseerimist. “Ameeriklased teavad, et vabade, suveräänsete ja iseseisvate riikide liit on meie vabaduste ja huvide parim kaitse,” lausus riigipea Varssavis peetud kõnes. Trumpi leige suhtumine Saksamaasse ja Prantsusmaasse on teada juba varsemast, ning viimased ise on olnud Trumpi suhtes samuti ebasõbralikud, kuid pragmaatilist liitu ilmselt jätkatakse.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Trump kiitis Poolat ja ütles, et viimane Euroopa süda geograafiliselt, aga poola rahvas on tema hing ja süda vaimses mõttes. Poola ja veel mõned Euroopa riigid peavad päästma maailma, kristliku usu ja konservatiivsed väärtused Euroopas. Poola on selle võitluse süda ja hing, mis asub otse võitluse eesliinil. USA president kiitis poola rahva vastupanuvaimu ja tõi Poola eeskujuks teistele riikidele.

USA president ütles 6.juulil Varssavis esinedes, et kogu maailma ohustavale islamiäärmuslaste terrorile tehakse lõpp. “Me võitleme innukalt islamiäärmuslaste terroriga ja võidame selle,” ütles Trump. Tema sõnul kujutab terrorism endast “tõsist ohtu kogu maailmale”. Riigid, kes islamismiga ei võitle ja lasevad probleemidel üle pea kasvada, satuvad ohtu.

Donald Trump kutsus neljapäeval Varssavis esinedes Venemaad üles lõpetama Ukraina siseasjadesse sekkumine. “Kutsume Venemaad üles lõpetama oma õõnestustegevust Ukrainas ja kus iganes mujal ning vaenulike režiimide toetamist, seal hulgas Süürias ja Iraanis,” ütles ta.

USA president avaldas soovi, et Venemaa “liituks vastutustundlike riikidega võitluses tsivilisatsiooni vaenlastega”.

UU (BNS, Breitbart,jt.)

FOTO: AFP/Scanpix

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused