Uus surve: Vene valitsus hakkab määrama väikerahvaste õigekirjareegleid

Maailm,
©Sotsiaalmeedia
Venemaa väikerahvaste aktivist Albert Razin hukkus udmurtide eest võideldes.

Vene riigiduuma võttis teisipäeval kolmandal lugemisel vastu seaduse, millega saab Vene valitsus õiguse kinnitada Venemaa väikesearvuliste põlisrahvaste (sh. Siberi, Põhjala ja Kaug-Ida) õigekirjareegleid. Seni määras Vene valitsus vaid vene kirjakeele reegleid.

Uue seaduse kohaselt hakkab valitsus kinnitama nende keelte õigekirja ja kirjavahemärgistuse reegleid. Sellekohane muudatus kantakse Venemaa rahvaste keeleseadusse.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Algatuse esitamine riigiduumale 2019. aasta novembris kutsus Venemaa piirkondades, kus on terav mure rahvuskeelte säilitamise pärast, ja teadusringkonnis esile ägeda vastukaja.

Eelnõu algatajad märkisid, et seni ei ole põliste väikerahvaste tähestike ja õigekirjareeglite kinnitamine seadustatud ja see puudujääk raskendavat nende keelte uurimist, õpetamist ja kasutamist ning toovat kaasa nende kadumise võimalikkuse.

Väikerahvaste venestamine on Venemaal tuntud praktika, mis on käinud läbi tsaariaja ja Nõukogude võimu perioodi ning jätkub ka praegu. See on viinud paljude väikerahvaste, sealhulgas soomeugrilaste hääbumiseni. (BNS-UU)

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused