Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vabaduse sümboliks olevas USA-s tähendab valge nahavärv inimestele juba suuri ohtusid

-
23.02.2021
Ameerika valgetele hakkab Vabadussammas juba oma sisu minetama. (Foto: Scanpix)

USA Massachusettsi Smith College’i töötaja lahkus töölt, kuna tema sõnul oli kolledžis tekkinud valgete vastane rassivaenulik keskkond.

Üliõpilaskoordinaatorina töötanud Judi Shaw saatis koos lahkumisavaldusega juhtkonnale kirja, milles väitis, et ülikoolis valitsev õhkkond mõjus talle „füüsiliselt ja vaimselt kurnavana“. „Ma ei suuda sellises keskkonnas enam töötada ja ma ei saa ka vaikida inimväärikuse ning -vabaduse seiskohalt nii kesksel teemal,“ kirjutas Shaw kirjas, mille avaldas oma kodulehel ka kolumnist Bari Weiss.

Humanitaarkolledžis muutus õhkkond Smithi sõnul pärast 2018. aastal toimunud intsidenti, mil üks mustanahaline üliõpilane süüdistas valget töötajat rassismis ja kutsus välja kampuse turvatöötajad. Uurimine ei kinnitanud süüdistusi, kuid kolledž koostas nimekirja algatustest, mille eesmärgiks oli võidelda „süstemaatilise rassismi“ vastu kampuses.

Shaw väitel tõi algatuse aluseks olev ideoloogia rassismi leevendamise asemel kaasa hoopis valgete vastased meeleolud. „Kuulsin pidevalt rassiliselt vaenulikke kommetaare ja minult oodati töösuhte jätkamiseks rassiliselt eelarvamuslikku käitumist. Osalesin koosolekul, kus üks mu kolleeg põrutas ähvardavalt rusikaga vastu lauda ja korrutas valjusti: „Rikkad valged naised! Rikkad valged naised!“, seda viitega Smithi vilistlastele. [—] Mulle anti lugemiseks materjali, kus maailma elanikkond oli taandatud kahte kategooriasse – dominantsed grupiliikmed ja allutatud grupiliikmed –, mis põhinesid ainult rassilistel tunnustel,“ kirjutas Shaw.

Tema sõnul sunniti töötajaid lahendama konflikte ainult rassilistest alustest lähtuvalt ja tudengeid liigitati jäikade eelduste, stereotüüpide ning nahavärvi alusel. Shaw sõnul on paljud kolledži töötajad neist arengutest väga häiritud, kuid „pelgavad liialt, et midagi öelda“.

Shaw süüdistas kolledžis toimunud muutustes kriitilist rassiteooriat, kvaasi-marksistlikku ideoloogiat, mis tõlgendab ajalugu valgete ja teiste rasside vahelise võitlusena ning liigitab inimesed nende nahavärvi alusel kas dominantseteks või alluvateks. „Rassilise progressi egiidi all on Smith College loonud rassiliselt vaenuliku õhkkonna, kus vohab diskrimineerimine ja vaenulikkus.“

Kriitiline rassiteooria on Ameerika institutsioonides üha laiemalt levinud. Alguse sai see ülikoolidest ja sealt liikus see edasi tavakoolidesse, valitsussektorisse, suurkorporatsioonidesse. Shaw sõnul süvendab niisugune ideoloogia lõhesid ühiskonnas. „Siin kasutatakse ära inimeste kõige madalamaid instinkte ja aetakse inimesed vaenutsevatesse leeridesse ning ma kardan, et nii jõuame me kiiresti väga mõistusevastasesse olukorda,“ kirjutas Shaw.

Allikas: Epoch Times