Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vahemerel migrante koguvate päästelaevade staatus ja tegevus muutuvad üha küsitavamaks

-
22.06.2018
Inimsmugelduslaev Aquarius oli esimene migrandialus, kellele Hispaania sadamad avas.
© AP/Photo

Niinimetatud vabaühendused, kes inimkaubitsejatega koostöös Vahemere paadipõgenikke üles korjavad, ei arvesta tegelikkuses ühegi rahvusvahelise seadusega, vaid rikuvad neid teadlikult.

Itaalia valitsus teatas, et võtab oma kontrolli alla kaks migrantide Vahemerelt päästmisega tegelevat laeva, mida on seni kasutanud kaks Saksamaa taustaga abiorganisatsiooni.

Rooma kinnitusel võivad laevad Itaalia sadamatesse tulla, kuid võetakse seal aresti alla, et teha selgeks aluste juriidiline staatus, vahendab ERR.

Laevad Lifeline ja Seesuchs kuuluvad Saksamaa mittetulundusühingutest abiorganisatsioonidele – vastavalt Mission Lifeline ja Sea Eye – ning need on päästnud Vahemerelt merehätta sattunud Euroopasse pürgivaid migrante.  Abiorganisatsiooni teatel päästis Lifeline neljapäeva hommikul merelt 224 migranti.

Itaalia siseminister ja migratsioonivastase erakonna Liiga juht Matteo Salvini teatas seejärel, et abilaev peaks nüüd võtma suuna Hollandi poole, sest laev sõidab Hollandi lipu all ning ei peaks seetõttu Itaalia sadamasse tulema.

Hollandi esindus Euroopa Liidu juures aga teatas hiljem, et nimetatud laevad ei ole Hollandis registreeritud ja ei sõida seega ka Hollandi lipu all. Lifeline aga postitas hiljem Twitterisse foto, kus näidati registreerimisdokumenti, mis justkui tõestab, et laev on Hollandi lipu all.

Transpordiminister Danilo Toninelli, kelle haldusalas on ka rannavalve, märkis hiljem, et 32 meetri pikkusel laeval, mille pardal on nii palju inimesi, on siiski liiga ohtlik pikka merereisi Hollandisse teha.

“Me võtame kanda humanitaarse lahkuse ja vastutuse nende inimeste päästmisel ja võtab nad Itaalia rannavalve laevadele,” ütles Toninelli Facebooki postitatud videos. Küll aga heitis ta abilaeva meeskonnale ette seaduse rikkumist, sest väidetavalt oli Lifeline asunud päästeoperatsioonile ajal, mil Liibüa rannavalve oli juba juhtumiga tegelemas.

Toninelli rõhutas, et Itaalia rannavalve eskordib Lifeline’i Itaalia sadamasse, kus see juriidilise staatuse tuvastamiseks arestitakse. Samuti on ka Seesuchsil võimalik tulla oma päästetud migrantidega Itaalia sadamasse, kuid seal võetaks ka see laev aresti alla ning asutakse selgitama, millise lipu all see ikkagi merel liigub.

Seefuchsi haldav abiorganisatsioon Sea Eye teatas aga juba neljapäeval, et lõpetab Vahemerel tegevuse. Avaldus tehti pärast seda, kui Hollandi valitsus oli neile öelnud, et Holland laeva eest ei vastuta, kirjutab ERR.